MUNDIAL

8ος όμιλος: Διέσυρε τη Μάλτα και βλέπει… Ρωσία η Κροατία!

Η Κροατία επικράτησε με το ευρύ 1-7 της Μάλτας και ετοιμάζεται για πρωτιά κόντρα στη Ρωσία.

Ασταμάτητη η Κροατία η οποία διέσυρε τη Μάλτα με 7-1 και πάει σε τελικό πρωτιάς με την Ρωσία στην επόμενη αγωνιστική των προκριματικών του Μουντιάλ! Στο άλλο ματς, Σλοβακία και Σλοβενία κόλλησαν στο 2-2, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε κάποιο βαθμολογικό κίνητρο.

Ο Πέρισιτς άνοιξε το σκορ στο 6ο λεπτό του παιχνιδιού για λογαριασμό της Κροατίας, με τη Μάλτα να αντιδράει στο 14′ με τον Ντεγκαμπριέλε, ωστόσο το γκολ δεν μέτρησε για οφσάιντ. Στο 22′ ο Τσαλέτα-Τσαρ έκανε το 2-0 και τον Μπρόζοβιτς στο 31′ να στέλνει άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της εστίας του, κάνοντας το 2-1.

Στο 39′ ο Πάσαλιτς πέτυχε το 3-1, ενώ ο Λούκα Μόντριτς στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου μέρους έκανε το 4-1, με την Μάλτα να έχει να ανέβει ένα βουνό στο δεύτερο μέρος.

Με φόρα μπήκαν και στο δεύτερο ημίχρονο οι Κροάτες αφού ο Μάγερ στο 47’ έκανε το 5-1, ενώ ο Κράμαριτς στο 53’ πέτυχε το 6ο γκολ. Ο Μάγερ ξαναχτύπησε στο 64’ διαμορφώνοντας το εντυπωσιακό 7-1!

Στο άλλο ματς του ομίλου, Σλοβακία και Σλοβενία κόλλησαν στο 2-2, σε ένα παιχνίδι που δεν είχε κάποιο ενδιαφέρον βαθμολογικά.

Ο Ζάιτς άνοιξε το σκορ για τους φιλοξενούμενους στο 18′, με τον Μπλάζιτς στο 57’ να αντικρίζει τη δεύτερη κίτρινη και να αποβάλλεται από το ματς, αφήνοντας την Σλοβενία με 10 παίκτες. Ο Ντούντα στο 58’ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Μέβλια στο 62’ να πετυχαίνει το 2-1. Ο Στρέλετς στο 74’ έφερε το ματς στα ίσα διαμορφώνοντας το τελικό 2-2.