MUNDIAL

9ος Όμιλος: Έκλεισε εισιτήρια για Κατάρ η καταιγιστική Αγγλία!

Θέση στο Μουντιάλ του Κατάρ εξασφάλισε η Αγγλία μετά το 5-0 επί της Αλβανίας.

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση κόντρα στην Αλβανία η Αγγλία, καθώς η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ που είναι θέμα χρόνου να ανανεώσει το συμβόλαιό του, επικράτησε 5-0 στο «Γουέμπλεϊ» και εξασφάλισε και μαθηματικά την πρώτη θέση του ομίλου της.

Πρωταγωνιστής για τα «τρία λιοντάρια» ήταν ο Χάρι Κέιν, που θυμίζοντας τον παίκτη της περσινής σεζόν, πέτυχε χατ-τρικ από το πρώτο ημίχρονο, μετατρέποντας σε πάρτι μια αναμέτρηση που για τους φιλοξενούμενους ήταν τελικός για να διατηρήσουν μαθηματικές ελπίδες πρόκρισης.

Το σκορ άνοιξε ο Χάρι Μαγκουάιρ στο 9’ από σέντρα του Ρις Τζέιμς, ενώ εννιά λεπτά αργότερα με κεφαλιά από ασίστ του Χέντερσον, ο Κέιν άρχισε κι αυτός να ανοίγει λογαριασμό. Στο 28’ οι ρόλοι αντιστράφηκαν, καθώς ο Χέντερσον σκόραρε από ασίστ του Κέιν, με τον αρχηγό της Τότεναμ πέντε λεπτά αργότερα να πετυχαίνει το 4-0. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο ίδιος με τη λήξη του ημιχρόνου και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, αφού έκανε το γυριστό, μετά την εκτέλεση κόρνερ του Φόντεν.

Τη δεύτερη θέση του ομίλου εξασφάλισε η Πολωνία, καθώς επιβλήθηκε 4-1 στην Ανδόρα, σε ένα ματς που κρίθηκε από το 1’, καθώς οι γηπεδούχοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Κούκου για αγκωνιά στον Γκλικ. Ο Λεβαντόφσκι πέτυχε δύο γκολ (5’, 73’), ενώ οι Ζότζβιακ (11’) και Μίλικ (45’+2’) ήταν οι σκόρερ των άλλων τερμάτων των νικητών. Σ Ο Σέρβος είχε μειώσει προσωρινά για την Ανδόρα στο 45’.

Στο άλλο ματς που δεν υπήρχε βαθμολογικό κίνητρο, η Ουγγαρία επικράτησε 4-0 του Σαν Μαρίνο, με τον Σομποζλάι να σκοράρει δις (6’, 83’) και τους Γκάζνταγκ (22’) και Βέστσελ (88’) να πετυχαίνουν τα άλλα γκολ.