EUROLEAGUE

Η Ζενίτ επικράτησε 90-79 της Εφές στην Κωνσταντινούπολη

.Κορυφαίοι για την ομάδα του Πασκουάλ οι Φράνκαμπ και Κουζμίνσκας

Σπουδαία εμφάνιση από τη Ζενίτ, που πέρασε με επιβλητικό τρόπο από την έδρα της Εφές (79-90) και ανέβηκε στο 5-3.Κορυφαίοι για την ομάδα του Πασκουάλ οι Φράνκαμπ (18 πόντοι με 4/6 τρίποντα, 3 ασίστ) και Κουζμίνσκας (15 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Από την άλλη, η κάτοχος της Ευρωλίγκας υποχώρησε στο 2-6 και συνεχίζει να προβληματίζει με την απόδοσή της. Για τους Τούρκους διασώθηκαν οι Λάρκιν (14 πόντοι, 5 ασίστ) και Πλάις (13 πόντοι, 5 ριμπάουντ).

Στο πρώτο πεντάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (10-9), ωστόσο η Εφές βρήκε λύσεις στο πρόσωπο του Πλάις και ξέφυγε κάπως (15-11 στο 7’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με τη Ζενίτ να τρέχει σερί 6-0 και να περνάει μπροστά στο σκορ (20-22).

Στην εκκίνηση της 2ης περιόδου, ο Πετρούσεφ κράτησε όρθια την ομάδα του Αταμάν (27-30 στο 13’), όμως οι φιλοξενούμενοι πάτησαν το γκάζι και με επιμέρους σκορ 17-4, εκτοξεύτηκαν στο +16 (31-47). Το ημίχρονο έκλεισε με τους Ρώσους να έχουν διαφορά 14 πόντων (33-47).

Το… πάρτι της Ζενίτ συνεχίστηκε και στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τους παίκτες του Πασκουάλ να κυριαρχούν και στις δύο άκρες του παρκέ. Με τους Φράνκαμπ και Πονίτκα να εκτελούν, η ομάδα της Αγίας Πετρούπολης ξέφυγε με +26 (40-66 στο 24’). Η απάντηση των γηπεδούχων ήρθε με σερί 7-0, αλλά ήταν σπασμωδική αντίδραση (47-66), αφού οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τα πατήματά τους και απομακρύνθηκαν εκ νέου στο φινάλε της περιόδου (51-73).

Στο 4ο δεκάλεπτο μπήκε στην εξίσωση για την Εφές ο Λάρκιν, ο οποίος προσπάθησε να το γυρίσει μόνος του. Η ομάδα του Αταμάν μείωσε (62-78), ωστόσο οι Ρώσοι διατήρησαν την ψυχραιμία τους και εκτοξεύτηκαν στο +20 (66-86 στο 37’). Με σερί 9-0, οι Τούρκοι μείωσαν (75-86), όμως δεν είχαν χρόνο για την ολική ανατροπή. Το τελικό 79-90 χάρισε το δίκαιο διπλό την ομάδα του Πασκουάλ.

Τα δεκάλεπτα: 20-22, 33-47, 51-73, 79-90.

Εφές-Ζενίτ 79-90