ΒΟΛΕΪ

Ο ΠΑΟΚ νίκησε 3-2 τον Ολυμπιακό, προκρίθηκε στον τελικό του Κυπέλλου Ελλάδας

Θα διεκδικήσει τρίτη σερί κούπα στον θεσμό!

Σε ένα πραγματικά τρομερό παιχνίδι με συνεχόμενα… comeback και από τις δύο πλευρές, ο ΠΑΟΚ νίκησε τον Ολυμπιακό (3-2 σετ) στον δεύτερο ημιτελικό του Κυπέλλου Ελλάδας και θα διεκδικήσει κόντρα στον Φοίνικα Σύρου το τέταρτο τρόπαιο της ιστορίας του!

Μπορεί οι Πειραιώτες να ήταν καταιγιστικοί στο τέταρτο σετ και να ισοφάρισαν σε 2-2, όμως στο τάι μπρέικ οι Θεσσαλονικείς μπήκαν με το… μαχαίρι στα δόντια, πέτυχαν ότι είχαν σχεδιάσει και έφτασαν σε ένα τεράστιο αποτέλεσμα!

Μετά το αρχικό 4-4, ο ΠΑΟΚ με σωστές αποφάσεις πήρε προβάδισμα με +3 (8-5), ενώ δύο λάθη του Ολυμπιακού ανάγκασαν τον Τζουλιάνι να καλέσει τάιμ άουτ στο +5 (11-6). Η διαφορά διατηρήθηκε και μεγάλωσε ακόμα και στο +7 (20-13), ο Τέπαν προσπάθησε κάπως να αλλάξει την κατάσταση αλλά οι Θεσσαλονικείς έκανα εύκολα το 1-0 (25-19).

Τα λάθη των «ασπρόμαυρων» και οι σωστές επιλογές των Πειραιωτών έδωσαν αέρα +4 (1-5) και στη συνέχεια +7 (1-8), με τον Καλμαζίδη να καλεί και στις δύο περιπτώσεις τάιμ άουτ. Ο ΠΑΟΚ φάνηκε να βγάζει αντίδραση (9-11), αλλά ο Πέριτς ξαναέστειλε το δεύτερο σετ στο +6 (11-17). Το λάθος του Παγένκ και το μπλοκ έκανα το 17-20, όμως ο Πέριτς συνέχισε τρομακτικά υψηλό ρυθμό και ισοφάρισε σε 1-1 (22-25).

Ο ΠΑΟΚ μπήκε καλύτερα στο τρίτο σετ, όμως ο άσος του Τέπαν ισορρόπησε κάπως την κατάσταση (11-10).Τα μπλοκ των παικτών του «δικεφάλου» τους έδωσαν έξτρα αέρα (15-11), με τη διαφορά αυτή να παραμένει και να ξεφεύγει στο +5 (20-15). Ο Τέπαν πήγε και πάλι στο σερβίς, το ματς βρέθηκε στον πόντο (21-20) και μετά ακολούθησε τρομερή αγωνία. Ο Ούντρις νίκησε το διπλό μπλοκ για το 24-22, ενώ ο Κουμεντάκης με αυτοθυσία έκανε το 25-22 για το 2-1!

Ο Ολυμπιακός μπήκε με το μαχαίρι στα δόντια (0-4) και ανάγκασε τον Καλμαζίδη να πάρει τάιμ άουτ. Ο Πέριτς πήγε στο σερβίς και με δύο σερί άσους ανάγκασε τον Έλληνα τεχνικό να τα… ξαναπεί με τους παίκτες του (3-9). Το 6-9 ήρθε γρήγορα, αλλά το μπλοκ του Παγένκ και ο φοβερός Ζουπάνη άνοιξαν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (6-14). Το τέταρτο σετ ουσιαστικά «τελείωσε» νωρίς, αφού οι Πειραιώτες το πήγαν στο +10 (8-18), αυτή η απόσταση διατηρήθηκε και κάπως έτσι ο Πέριτς έκανε εύκολα το 2-2 (17-25)!

Στο τάι μπρέικ ο ΠΑΟΚ μπήκε και έκανε αυτό ακριβώς που σχεδίασε ο Καλμαζίδης, με το σερβίς του να είναι αδιαπέραστο. Το 6-3 έδωσε ξεκάθαρο προβάδισμα, με τα λάθη του Ολυμπιακού να το βάζουν πίσω στο σκορ με πέντε πόντους (10-5)! Όσο και αν ο κόσμος των «ερυθρόλευκων» τους… έσπρωχνε, οι «ασπρόμαυροι» ήταν αλάνθαστοι και πανηγύρισαν την σπουδαία νίκη-πρόκριση (15-10)!

Τα σετ 3-2: (25-19, 22-25, 25-22, 17-25, 15-10)