ΔΙΕΘΝΗ

Αγχωτική πρόκριση για Βαλένθια και Μπέτις στους «32»

Η Μπαλεάρες διέλυσε τη Χετάφε, επικρατώντας 5-0

Δύσκολες προκρίσεις για Βαλένθια και Μπέτις στους «32» του Κυπέλλου Ισπανίας. Αμφότερες χρειάστηκαν την παράταση για να κάμψουν την αντίσταση των Αρεντέιρο και Ταλαβέρα. Οι «νυχτερίδες» επικράτησαν 3-1 εκτός έδρας και ενώ η κανονική διάρκεια είχε λήξει 1-1. Ο Μούσα άνοιξε το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό για τους φιλοξενούμενους, ενώ ο Μαγκισάνο ισοφάρισε στο 8’. Την πλάστιγγα υπέρ της ομάδας του Μπορδαλάς έγειρε ο Γκιγιαμόν στο 99ο λεπτό, ενώ στο 113’ ο Βαγιέχο «κλείδωσε» τη νίκη για τη Βαλένθια.

Ματς-θρίλερ έγινε και το Ταλαβέρα-Μπέτις, οι Ανδαλουσιάνοι επικράτησαν 4-2 επίσης στην παράταση. Ο Γκόνγκορα άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους μόλις στο 7’ με πέναλτι. Η απάντηση από την ομάδα του Πελεγκρίνι έδωσε ο Ιγκλέσιας μόλις στο 14’ και ο Χοακίν έδωσε προβάδισμα στο 61’ με πέναλτι. Η Μπέτις είχε την κατάσταση στα χέρια της, αλλά ο Περάλες ισοφάρισε στο 89’. Λάινες (116’) και Κανάλες (119’) χάρισαν το εισιτήριο για την επόμενη φάση της διοργάνωσης.

Η Μπαλεάρες διέλυσε τη Χετάφε, επικρατώντας 5-0. Με δέκα παίκτες αγωνίστηκαν οι φιλοξενούμενοι λόγω αποβολής, την οποία δέχθηκε ο Καμπάκο στο 32′, με το σκορ στο 1-0.