EUROLEAGUE

Ανατροπή από το -19 η Βιλερμπάν και μεγάλο «διπλό» στη Μπολόνια!

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκαν οι εντυπωσιακοί Λάιτι και Μάθιους με 16 πόντους αντίστοιχα

Τεράστια εκτός έδρας νίκη στην προσπάθεια που κάνει για το… όνειρο της οκτάδας πέτυχε η Βιλερμπάν (3-3) κόντρα στη Βίρτους Μπολόνια (3-3)! Οι Γάλλοι μπορεί να βρέθηκαν πίσω ακόμα και με -19, ωστόσο δεν μάσησαν και πήρε το σπουδαίο αποτέλεσμα (79-84)!

Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές αναδείχθηκαν οι εντυπωσιακοί Λάιτι και Μάθιους με 16 πόντους αντίστοιχα, ενώ από την πλευρά των Ιταλών που τα έκαναν… μαντάρα στο 3ο δεκάλεπτο, ξεχώρισε επιθετικά ο Τεόντοσιτς με 14 πόντους.
Το παιχνίδι ξεκίνησε εξαιρετικά όμορφα με συνεχόμενα προσπεράσματα στο προβάδισμα και την Βίρτους να είναι αυτή που προς το φινάλε έφτασε με τον Σενγκέλια ακόμα και στο +6 (22-16), πριν έρθει ο Καουντί και μειώσει στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (22-18). Κάπου εκεί όμως οι δαιμονισμένοι Τεόντοσιτς και Μπάκο πάτησαν «γκάζι» στην επίθεση, στέλνοντας τη διαφορά στο +19 (42-23). Το μόνο που κατάφεραν οι Γάλλοι ήταν να μαζέψουν κάπως την κατάσταση και απλά να πάνε στα αποδυτήρια με -14 (50-36).

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου οι Λάιτι, Φαλ και Νουά κατάλαβα ότι τα περιθώρια στένευσαν και με μια αντεπίθεση διαρκείας, μπόρεσαν όχι απλά να βελτιώσουν την κατάσταση αλλά πάνε το ματς στον πόντο (64-63) με την Βίρτους απλά… να κοιτάει! Ο Μάθιους ήταν αυτός που πήρε επιθετικά από το χέρι τη Βιλερμπάν και στο φινάλε, αφού με προσωπικές ενέργειες την έβαλε σε θέση οδηγού (68-72). Οι γηπεδούχοι το γύρισαν και πάλι (74-72), όμως τα τρίποντα των Γάλλων τους έδωσαν ξανά το προβάδισμα (74-80) και τελίκά τη σπουδαία νίκη (79-84)!

Τα δεκάλεπτα: 22-18, 50-36, 64-63, 79-84