KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Άνετο 2-0 στην Καλαμάτα για τον «δικέφαλο του Βορρά»

Ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό και ο Μπράντον σκόραρε στο 78’

Νίκη με 2-0 για τον «δικέφαλο του Βορρά» επί της Καλαμάτας στην επιστροφή του στις επίσημες υποχρεώσεις και ουσιαστικά βρέθηκε αγκαλιά με την παρουσία του στους «8» του Κυπέλλου.

Ο Ολιβέιρα άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό με πέναλτι που κέρδισε ο Κωνσταντέλιας, ενώ ο Μπράντον σκόραρε στο 78’ λίγο μετά την είσοδό του.

Η ομάδα του Λουτσέσκου, η οποία έπαιξε -εν τέλει- όσο χρειάστηκε και καρδιοχτύπησε μόνο στο 42′ με τον Κοτάρσκι να κάνει σούπερ επέμβαση, ζεστάθηκε ενόψει της επανέναρξης του πρωταθλήματος, στο οποίο θα αντιμετωπίσει τον Παναιτωλικό εκτός έδρας την επόμενη Πέμπτη (22/12).

Στο μυαλό των κόουτς
Με σφιχτό σχήμα και 3-5-2 παρέταξε την Καλαμάτα ο Νίκος Αναστόπουλος, ο οποίος δεν ήταν, πάντως, στον πάγκο λόγω τιμωρίας, με τον Φραγκίσκο Κεράνη να παίρνει τη θέση του. Ο Μέντες ήταν στο τέρμα, Ασίγκμπα, Λουπάνο και Μπακαγιόκο στην άμυνα. Μαβινγκά και Κωνσταντόπουλος ήταν στις δύο πλευρές. Ο Παπατόλιος είχε ρόλο κεντρικού χαφ, με τους Μόζερ και Καραγκούνη να είναι οι άλλοι δύο στο κέντρο, Ρόβας και Αρναρέλλης στην επίθεσης.

Με το κλασικό 4-2-3-1 ο ΠΑΟΚ. Ο Κοτάρσκι κάτω από τα δοκάρια, Σάστρε,Κάργας, Νάσμπεργκ και Ρ. Σοάρες στην άμυνα. Φιλίπε Σοάρες, Αυγκούστο στα χαφ, με τους Νάρεϊ, Μπίσεσβαρ και Κωνσταντέλια να είναι η μεσοεπιθετική τριάδα. Ο Ολιβέιρα ήταν στη γταμμής κρούσης για τον «δικέφαλο του Βορρά».

Σε χαμηλό τέμπο και πιο κοντά στα «θέλω» της Καλαμάτας κινήθηκε η αναμέτρηση στο πρώτο τέταρτο. Με τον ΠΑΟΚ να έχει το ελαφρυντικό ότι προερχόταν από αγωνιστική απραξία λόγω Μουντιάλ, ενώ οι πιο «ζεστοί» γηπεδούχοι (συνεχίστηκε η Super League 2 όλο αυτό το διάστημα) θέλησαν να πάνε με κοντά τις γραμμές τους στο ξεκίνημα. Πάντως, είχαν δύο ημιτελείς προσπάθειες στο πρώτο πεντάλεπτο, με μία στατική φάση και τον Ρόβα να μην προλαβαίνει να εκτελέσει από καλή θέση.

Ο ΠΑΟΚ σταδιακά άρχισε να βάζει μπρος τις μηχανές και η πρώτη καλή στιγμή σημειώθηκε στο 13’ με τον Σάστρε να πιάνει άστοχο σουτ από το ύψος του πέναλτι, σε μια φάση όπου κάλλιστα θα μπορούσε να κάνει το 0-1. Το σουτ του Μαβινγκά μπλόκαρε εύκολα ο Κοτάρσκι στο 22’, ενώ τρία λεπτά μετά ο «δικέφαλος του Βορρά» είχε νέα καλή στιγμή, με την κεφαλιά του Νάσμπεργκ που απομάκρυνε ο Μέντες. Από την πορεία της φάσης, οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν το πέναλτι που έφερε το γκολ. Ο Κωνσταντέλιας επέμεινε, ο Ασίγκμπα τον ανέτρεψε και ο Ολιβέιρα (26’) νίκησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

Ο ΠΑΟΚ ήλεγξε το παιχνίδι μέχρι την ανάπαυλα και δεν κινδύνεψε ιδιαίτερα από την Καλαμάτα μέχρι το 42’, όταν και άγγιξε το 1-1 η ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου. Ο Μπακαγιόκο έκλεψε την μπάλα, την κουβάλησε σχεδόν 50 μέτρα και μοίρασε για τον Αρναρέλλη που γύρισε για τον Ρόβα ο οποίος έστρωσε στον Μπακαγιόκο, ο οποίος σε εξ επαφής σουτ είδε τον Κοτάρσκι να κάνει απίστευτη επέμβαση.

Πολύ κακό ήταν το μεγαλύτερο μέρος του β’ ημιχρόνου. Με τον ρυθμό να μην είναι καλός, ενώ χρειάστηκε και κάποιος χρόνος προσαρμογής λόγω των αλλαγών, με αποτέλεσμα στο… μπλοκάκι να μην σημειωθεί ούτε μία φάση της προκοπής στα πρώτα 25 λεπτά. Η πρώτη έγινε στο 71’ με τον Λουπάνο να κάνει άστοχη κεφαλιά μετά από κόρνερ του νεοεισελθόντα Τάτου. Ο ΠΑΟΚ στην πρώτη φάση που απείλησε στο β’ μέρος βρήκε και το γκολ (78’), με τον Μπράντον λίγο μετά την είσοδό του να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα με συρτό-δυνατό σουτ, με το οποίο αιφνιδίασε τον Μέντες.

Ουσιαστικά εκεί τελείωσαν τα πάντα. Οι στροφές έπεσαν κατακόρυφα και οι προπονητές με τις κινήσεις τους έδειξαν ότι άρχισαν να δουλεύουν ενόψει των επόμενων υποχρεώσεών τους, μετατρέποντας το υπόλοιπο του αγώνα σε τυπική διαδικασία.