ΟΦΗ

Ανέτοιμος ο ΟΦΗ στο πρώτο φιλικό που έδωσε στην Ολλανδία

Βαριά ήττα από την Ουτρέχτη με 4-0

Άνευ όρων παράδοση για τον ΟΦΗ στο πρώτο φιλικό που έδωσε επί ολλανδικού εδάφους, αφού συνετρίβη 4-0 από την -πολύ πιο έτοιμη- Ουτρέχτη.

Οι Κρητικοί παρασύρθηκαν στον ρυθμό των Ολλανδών από τα πρώτα λεπτά και βρέθηκαν πίσω στο 9’, με τον Δουβίκα να νικάει τον Επασί με διαγώνιο σουτ μέσα από την περιοχή.

Ο σκόρερ απείλησε και λίγο αργότερα (14’), όμως νικήθηκε από τον γκολκίπερ του ΟΦΗ. Η Ουτρέχτη συνέχισε να ελέγχει την κατάσταση και στο 29’ έφτασε στο 2-0, με τον Φέρμαν να εκμεταλλεύεται την αδράνεια στην αντίπαλη άμυνα και να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα εκτελώντας από τη μικρή περιοχή.

Η καλύτερη στιγμή για τους Κρητικούς στο πρώτο ημίχρονο ήρθε στο 35’, με την κεφαλιά του Τσιλιανίδη να φεύγει δίπλα από το δοκάρι του Μπάρκα.
Μετά την ανάπαυλα, ο Νίκος Νιόπλιας προχώρησε σε 8 αλλαγές, αλλά η εικόνα της ομάδας του δεν βελτιώθηκε αισθητά. Στο 79’, ο Ρένταν επωφελήθηκε από ένα λάθος του Διαμαντή κι έγραψε το 3-0, ενώ δέκα λεπτά αργότερα (89’), ο ίδιος ποδοσφαιριστής διαμόρφωσε το τελικό 4-0.

Για την Ουτρέχτη αγωνίστηκαν ο Βασίλης Μπάρκας και ο Τάσος Δουβίκας.

Η σύνθεση του ΟΦΗ: Επασί, Μαρινάκης, Γιαννούλης, Πασαλίδης, Μπαλογιάννης, Μεγιάδο, Ντε Γκουζμάν, Νέιρα, Τσιλιανίδης, Καμάου, Ντουρμισάι.

Στο Β’ ημίχρονο έπαιξαν και οι Σωτηρίου, Πόμπι, Νιουσέ, Τοράλ, Φαν Ντάινεν, Μπουζούκης, Αποστολάκης.