EURO

Αγγλία – Κροατία 1-0: Πρώτη νίκη σε πρεμιέρα Euro για τους Άγγλους!

Καλύτεροι οι Άγγλοι στην πρεμιέρα του Euro παίρνοντας μια δίκαιη νίκη με 1-0 επί των Κροατών!

Το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα συνεχίζεται σήμερα με τρεις αγώνες με την Αγγλία να υποδέχεται στο «Γουέμπλεϊ» την Κροατία για την πρώτη αναμέτρηση της ημέρας. Άγγλοι και Κροάτες επιδίωκαν τη νίκη στο ξεκίνημα της διοργάνωσης, με τους Άγγλους να θέλουν να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί στον όμιλο και τους Κροάτες να πιστεύουν στην «έκπληξη» η οποία θα τους έστελνε με το… ένα πόδι στους «16». Με την Αγγλία να είναι καλύτερη στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, η ομάδα του Γκάρεθ Σάουθγεϊτ επικράτησε με 1-0 επί της Κροατίας «σπάζοντας» την κατάρα που την ήθελε να μην έχει νικήσει ποτέ σε πρεμιέρα Euro.

Μόλις στο 6΄ η Αγγλία άγγιξε το γκολ με τον Φόντεν να παίρνει την μπάλα στα δεξιά, να την κόβει στο αριστερό του αλλά το σουτ του σταμάτησε στο δεξί κάθετο δοκάρι του Λιβάκοβιτς. Τρία λεπτά αργότερα ο Φίλιπς έπιασε ένα μονοκόματο σουτ εκτός περιοχής με την μπάλα να σταματάει στον Λιβάκοβιτς. Από τα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης φαινόταν ότι ο Κροάτης τερματοφύλακας θα έχει αρκετή δουλειά σήμερα. Στα μισά του αγώνα οι Άγγλοι ήταν η μοναδική ομάδα της αναμέτρησης που είχε απειλήσει την αντίπαλη εστία και μάλιστα πολλάκις, με κορυφαία στιγμή το δοκάρι του 6ου λεπτού. Το πρώτο σουτ από πλευράς Κροατίας ήρθε στο 27΄ με την προσπάθεια του Πέρισιτς να είναι αρκετά άστοχη. Μετά το 30΄ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με τις δύο ομάδες να μην απειλούν ιδιαίτερα τους δύο τερματοφύλακες και να πηγαίνουν ισόπαλες 0-0 στα αποδυτήρια του γηπέδου.

Στο δεύτερο ημίχρονο η Κροατία ήταν εκείνη που απείλησε πρώτη με τον Μόντριτς να επιχειρεί ένα μακρινό σουτ και τον Πίκφορντ να μπλοκάρει με δεύτερη προσπάθεια. Η Αγγλία στην πρώτη της προσπάθεια στο δεύτερο ημίχρονο κατάφερε να ανοίξει το σκορ με τον Φίλιπς να κάνει την κάθετη και να βρίσκει τον Στέρλινγκ στη διαγώνια κίνηση του εντός περιοχής, με τον ακραίο επιθετικό της Μάντσεστερ Σίτι να πλασάρει σωστά και να κάνει το 1-0 για τα «Λιοντάρια». Τέσσερα λεπτά μετά το 1-0 ο Μάουντ πραγματοποίησε ωραία σέντρα στο πίσω δοκάρι με τον Κέιν να μη βρίσκει στόχο από κοντά. Ακόμα μια σημαντική ευκαιρία για τους γηπεδούχους με την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μάουντ στο 67΄ να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Λιβάκοβιτς. Μετά το 70΄ ο ρυθμός του αγώνα έπεσε με την Αγγλία να κρατάει μακριά από την εστία της τους Κροάτες οι οποίοι, πέραν ελάχιστων περιπτώσεων, δεν κατάφεραν να αντιδράσουν στο γκολ που δέχτηκαν νωρίς στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα. Με αυτήν τους τη νίκη τα «Λιοντάρια», εκτός του ότι επιβεβαιώνουν τον τίτλο του φαβορί στον όμιλο, σπάνε και μια κατάρα που τους είχε μέχρι σήμερα να μην πανηγυρίζουν νίκη σε πρεμιέρα Euro.

Ενδεκάδες:

Αγγλία(Γκάρεθ Σάουθγκεϊτ):Πίκφορντ, Γουόκερ, Στόουνς, Μινγκς, Τρίπιερ, Φίλιπς, Ράις, Μάουντ, Στέρλινγκ(Κάλβερτ-Λιούιν 90+2΄), Φόντεν(Ράσφορντ 70΄), Κέιν(Μπέλινγκχαμ 82΄)

Κροατία(Ζλάτκο Ντάλιτς): Λιβάκοβιτς, Bρσάλικο, Βίντα, Τσάλετα-Τσαρ, Γκβάρντιολ, Κόβατσιτς(Πάσαλιτς 85΄), Μόντριτς, Μπρόζοβιτς(Βλάσιτς 70΄), Κράμαριτς(Μπρέκαλο 70΄), Ρέμπιτς, Πέρισιτς