Ανοίγει η αυλαία της 5ης αγωνιστικής της Basket League.

Με τρεις αναμετρήσεις

Το πρόγραμμα του Σαββάτου (5/11) περιλαμβάνει τρεις αγώνες και ξεχωρίζει ο αγώνας του ΠΑΟΚ με τον Κολοσσό στη Ρόδο, προκειμένου ο «δικέφαλος» να διατηρηθεί σε υψηλές πτήσεις. Στα άλλα παιχνίδια, ο Άρης υποδέχεται τον Απόλλωνα Πάτρας και το Λαύριο φιλοξενεί την ΑΕΚ.

Ο ΠΑΟΚ ταξίδεψε στη Ρόδο προκειμένου να… ξεπεράσει την ήττα από την Ουνικάχα Μάλαγα για το Basketball Champions League, αν και το πάλεψε μέχρι τα τελευταία πέντε λεπτά όντας το απόλυτο αουτσάιντερ. Το σύνολο του Άρη Λυκογιάννη επιζητά επιστροφή στα θετικά αποτελέσματα και παράλληλα να μείνει στο ελληνικό πρωτάθλημα στις προνομιούχες θέσεις της βαθμολογίας. Σοβαρή απώλεια λογίζεται εκείνη του Ντάρκο-Κέλι που στάθηκε άτυχος στην Ανδαλουσία και πιθανώς να χάσει όλη την σεζόν, καθώς διαγνώστηκε με κάταγμα εξάρθρημα αριστερής ποδοκνημικής. Από την άλλη πλευρά, οι γηπεδούχοι μετρούν μόλις μία νίκη στην Basket League παρότι βρίσκονται στην 8η θέση. Οδηγό διαθέτουν την σπουδαία επικράτηση επί του Προμηθέα, γυρνώντας μία διαφορά που έφτασε τους -10.
Στις άλλες αναμετρήσεις, ο Άρης επιζητά την κεφαλαιοποίηση της μεγάλης εκτός έδρας νίκης επί της ΑΕΚ και θέλει να… σκαρφαλώσει περαιτέρω (6η θέση, 2-2). Η ομάδα από την Πάτρα ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από το Περιστέρι την προηγούμενη αγωνιστική και στοχεύει στο δεύτερο ροζ φύλλο της χρονιάς. Στο τελευταίο χρονολογικά παιχνίδι της ημέρας, το Λαύριο παραμένει ακόμα χωρίς νίκη και απέναντι στην ΑΕΚ ψάχνει να ανατρέψει τα δεδομένα. Στην αντίπερα όχθη, η «Ένωση» προέρχεται από δύο συνεχόμενες ήττες και ο Ηλίας Καντζούρης καταστρώνει τα πλάνα του, ώστε όλα να κυλήσουν όσο τον δυνατόν ομαλότερα.