GRAND SLAM

Αποχαιρέτησε το Wimbledon και η Μαρία Σάκκαρη

Η Αμερικανίδα Rogers ήταν καλύτερη και στα δυο μέρη, για να πάρει τη νίκη με 7-5, 6-4

Μετά τον Στέφανο Τσιτσιπά, που ηττήθηκε στον 1ο γύρο του μονού από τον Frances Tiafoe (θα παίξει και στο διπλό με τον αδερφό του Πέτρο), το όνειρο του Wimbledon ολοκληρώθηκε πολύ νωρίς και για τη Μαρία Σάκκαρη, που δεν μπόρεσε να υπερκεράσει το εμπόδιο της Shelby Rogers.

Το παιχνίδι μοιράστηκε σε δυο μέρες, καθώς ξεκίνησε λίγο πριν νυχτώσει χθες και εξαιτίας της περιορισμένης ορατότητας διακόπηκε μετά το τέλος του 1ου σετ. Συνεχίστηκε σήμερα το μεσημέρι και η Αμερικανίδα ήταν καλύτερη και στα δυο μέρη, για να πάρει τη νίκη με 7-5, 6-4.

Το σετ που έγινε χθες είχε διάρκεια 56 λεπτών και η Rogers κατάφερε να το κερδίσει στο τέλος με 7-5. Η Αμερικανίδα μπήκε πολύ δυνατά και έφτασε κοντά σε ένα double break στο 1-3, 0-30, όμως η Σάκκαρη αντεπιτέθηκε, κράτησε το σερβίς της για το 2-3 και αργότερα έκανε και το break back για το 3-3. Μάλιστα, με love service game πέρασε μπροστά με 4-3, στο δεύτερο προβάδισμά της μετά το 1-0.

Η Rogers δεν τα παράτησε, απέκτησε ξανά αυτοπεποίθηση μετά από ένα γρήγορο κράτημα σερβίς (για το 4-4) και στο 9ο game δόθηκε μεγάλη μάχη, με την Αμερικανίδα να καταφέρει τελικά μετά από 7 ισοπαλίες να κάνει το break. H Rogers χρειάστηκε το 3o break point της, ενώ η Σάκκαρη είχε 5 χαμένα game points σ’ αυτό το game.

Η Αμερικανίδα ωστόσο δεν έκλεισε το σετ στο σερβίς της, με τη Σάκκαρη να κάνει το break και να ισοφαρίζει σε 5-5. Ακολούθησε όμως και τρίτο διαδοχικό break, δεύτερο για την Rogers, που πέρασε ξανά μπροστά σε κομβικό σημείο, στο 6-5. Αυτή τη φορά η Αμερικανίδα κατάφερε να ολοκληρώσει τη δουλειά με το σερβίς της, διαμορφώνοντας το 7-5.

Στο 2ο σετ που έγινε σήμερα, η Σάκκαρη είχε μια μεγάλη ευκαιρία για να κάνει το γρήγορο break, αλλά η Rogers έσβησε το break point στο 0-1, 30-40 και ισοφάρισε σε 1-1. Ήταν η σειρά της Μαρίας να σβήσει break point στο 5ο game και να κρατήσει το σερβίς της για 3η φορά στο σετ, κάνοντας το 3-2.

Είχε ένα διάστημα που ήταν αλάνθαστη η Rogers στη συνέχεια, κάνοντας με love service game το 3-3 και έπειτα το μοναδικό break του σετ, για να περάσει μπροστά με 4-3. Στο 8ο game αν και έχασε ένα προβάδισμα με 40-15 και χρειάστηκε να σβήσει break point (4-3, 40-Α), η Αμερικανίδα τα κατάφερε, κερδίζοντας και αυτό το πολύ κρίσιμο game για το 5-3.

Κάτι αντίστοιχο πήγε να γίνει και στο επόμενο game, με τη Σάκκαρη να βρίσκεται από το 40-0 στο 40-40, η Ελληνίδα όμως δεν απώλεσε την ψυχραιμία της και μείωσε σε 5-4. Και το 10ο game ήταν γεμάτο και έφτασε στο 30-30 (από το 30-0) η Μαρία, όμως έχασε για λίγο τη γραμμή στον επόμενο πόντο, η Αμερικανίδα έφτασε σε match point και με ένα καλό σερβίς τελείωσε τον αγώνα, έπειτα από 1 ώρα και 48 λεπτά συνολικής διάρκειας.