BASKETLEAGUE

Άρης από τα παλιά πέρασε από την έδρα του Προμηθέα με 82-62

Ο ‘Αρης επανήλθε στις νίκες μετά από 4 διαδοχικές ήττες στη Stoiximan Basket League.

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση, οι «κίτρινοι» πέρασαν με επιβλητικό τρόπο από την έδρα του Προμηθέα (62-82) και επέστρεψαν στις νίκες μετά από 4 σερί ήττες στη Stoiximan Basket League (2-4).

Κορυφαίοι για τους Θεσσαλονικείς
 οι Κέλι (18 πόντοι, 15 ριμπάουντ), Χάνλαν (17 πόντοι) και Λόκετ (11 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Για τους Αχαιούς, που παρατάχθηκαν με υπηρεσιακό τεχνικό (υπό το βλέμμα του Ηλία Ζούρου, που βρισκόταν στα επίσημα), πάλεψαν οι Χαντ (16 πόντοι) και Αγραβάνης (13 πόντοι, 10 ριμπάουντ).

Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στα πρώτα λεπτά (8-7 στο 4’), με τον Προμηθέα να στηρίζεται κυρίως στον Μάιλς. Με σερί 6-0, ο Άρης απομακρύνθηκε (10-18 στο 7’), αλλά οι γηπεδούχοι απάντησαν με 8-0 και επανήλθαν (18-18). Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με το σκορ στο 20-20.

Στο 2ο δεκάλεπτο, οι «κίτρινοι» εμφανίστηκαν πολύ πιο συγκεντρωμένοι στο παιχνίδι τους και με τον Χάνλαν να εκτελεί, ξέφυγαν μέχρι και με +9 (27-36 στο 17’). Από την άλλη, οι Αχαιοί επιδίδονταν σε μια σειρά άστοχων προσπαθειών και δεν μπορούσαν να πλησιάσουν. Το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να μειώσουν στο -6 με το φινάλε του ημιχρόνου (30-36).

Το… πάρτι της ομάδας του Καστρίτη συνεχίστηκε στα πρώτα λεπτά της 3ης περιόδου, με τους Θεσσαλονικείς να τρέχουν επιμέρους 10-3 και να εκτοξεύονται στο +13 (33-46 στο 24’). Ο Άρης έβρισκε πιο εύκολα τον δρόμο προς το καλάθι και κάπως έτσι διεύρυνε τη διαφορά του μέχρι και το +16 (35-51 στο 26’). Οι παίκτες του Προμηθέα ανέβασαν στροφές στο φινάλε της 3ης περιόδου και ψαλίδισαν τη διαφορά (42-53).

Με τον Χαντ να είναι ασταμάτητος, οι γηπεδούχοι επιχείρησαν να μειώσουν στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου (52-61 στο 33’), ωστόσο οι «κίτρινοι» πάτησαν το γκάζι και καθάρισαν τη νίκη με επιμέρους σκορ 13-2 (54-74 στο 37’). Τα τελευταία λεπτά ήταν διαδικαστικά, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν με χαρακτηριστική άνεση στο ροζ φύλλο (62-82).

Τα δεκάλεπτα: 20-20, 30-36, 42-53, 62-82.

Προμηθέας-Άρης 62-82