CONFERENCE LEAGUE

Διασυρμός Ρόμα και Μουρίνιο από τη Μπόντο Γκλιμτ με 6-1

Ήττα και για την Τότεναμ στην Ολλανδία, 1-0 από τη Φίτεσε

Η Μπόντο Γκλιμτ διέσυρε με σκορ 6-1 τη Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο στην τρίτη αγωνιστική των ομίλων του Europa Conference League.
Η νορβηγική ομάδα βρήκε σε τραγική μέρα τους Ρωμαίους και ήταν καταιγιστική, πανηγυρίζοντας την εντυπωσιακή νίκη που την ανέβασε στην κορυφή της βαθμολογίας του τρίτου ομίλου.Το πρώτο ημίχρονο του ματς δεν προμήνυε το μέγεθος της… καταιγίδας που θα ακολουθούσε. Η Μπότο Γκλιμτ προηγήθηκε στο 8’ και έκανε το 2-0 στο 20’, με τη Ρόμα να μειώνει στο 28’.
Στο δεύτερο ημίχρονο, όμως, το ματς πήρε φωτιά, με το 3-1 να γίνεται στο 52’ και ένα «τρελό» δεκάλεπτο, από το 70’ ως το 80’ να διαμορφώνει το τελικό 6-1.

Γ’ όμιλος

Η βαθμολογία:
1. Μπόντο Γκλιμτ 7
2. Ρόμα 6
3. ΤΣΣΚΑ Σόφιας 1
4. Ζόρια 0

Σε μπελάδες μπήκε η Τότεναμ, που ηττήθηκε 1-0 από τη Φίτεσε στην Ολλανδία και έπεσε στην τρίτη θέση του έβδομου ομίλου, με τους Ολλανδούς να ανεβαίνουν στη δεύτερη και τη Ρεν (που κέρδισε 2-1 τη Μούρα) να σκαρφαλώνει στην κορυφή.

Ζ’ όμιλος:

1. Ρεν 7
2. Φίτεσε 6
3. Τότεναμ 4
4. Μούρα 0

Μοιρασιά με δύο χαμένους στην Κύπρο, όπου έμειναν στο 2-2 Ανόρθωση και Φλόρα. Η κυπριακή ομάδα προηγήθηκε νωρίς αλλά δεν κατάφερε να κρατήσει το προβάδισμά της. Ο βαθμός δεν αφήνει καμία από τις δύο ευχαριστημένες, καθώς αμφότερες παραμένουν έξι βαθμούς μακριά από τις δύο προνομιούχες θέσεις.

Β’ όμιλος:

1. Παρτιζάν 6*
2. Γάνδη 6*
3. Φλόρα 1
4. Ανόρθωση 1
*Ματς λιγότερο

Με ευρείες νίκες παραμένουν στις πρώτες θέσεις του Α’ ομίλου η ΛΑΣΚ και η Μακάμπι. Στο ματς που άνοιξε την αυλαία της αγωνιστικής, οι Ισραηλινοί διέλυσαν με 5-0 την Ελσίνκι, ενώ οι Αυστριακοί επιβλήθηκαν 3-0 της Αλασκέρτ στην Αρμενία.

Α’ όμιλος

1. Μακάμπι Τελ Αβίβ 7
2. ΛΑΣΚ Λιντζ 7
3. Ελσίνκι 3
4. Αλασκέρτ 0

Άνετα στην κορυφή παραμένει η Φέγενορντ, που επιβλήθηκε 3-1 της Ουνιόν Βερολίνου και την κρατάει μακριά από το όνειρο της πρόκρισης. Με ένα γρήγορο (24’) γκολ η Μακάμπι Χάιφα πήρε το τρίποντο απέναντι στη Σλάβια Πράγας και ανέβηκε στη δεύτερη θέση.

Ε’ όμιλος

1. Φέγενορντ 7
2. Μακάμπι Χάιφα 4
3. Σλάβια Πράγας 3
4. Ουνιόν Βερολίνου 3

Το αήττητο σερί της συνεχίζει και η Καραμπάκ που λύγισε στο φινάλε με σκορ 2-1 την Καϊράτ Αλμάτι. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν, με τους γηπεδούχους να ισοφαρίζουν στο 79’ και να κάνουν την ολική ανατροπή στο 91’.