Έδωσε δικαιώματα ο Ολυμπιακός και ήττα 90-86 από τον Ερυθρό Αστέρα

Για ακόμη μία φορά οι «ερυθρόλευκοι» έχασαν εύκολα τις διψήφιες διαφορές που πήραν, ενώ και μία καθοριστική χαμένη επίθεση από τον Σλούκα στα τελευταία δευτερόλεπτα τους κόστισε την ήττα (90-86) από τον Ερυθρό Αστέρα, μέσα στο ΣΕΦ.

Έτσι, οι «ερυθρόλευκοι» του Πειραιά υποχώρησαν στο 9-6, ενώ από την άλλη εκείνοι του Βελιγραδίου ανέβηκαν στο 8-7.

Πρώτοι σκόρερ του Ολυμπιακού οι Σλούκας και Μπλακ με 14 πόντους ο καθένας, με τον διεθνή γκαρντ να μοιράζει και 9 ασίστ. Στους 13π. σταμάτησε ο Βεζένκοφ.

Στον αντίποδα, μεγάλο παιχνίδι από τον Βιλδόσα, ο οποίος ήταν καθοριστικός στα τελευταία δευτερόλεπτα, έχοντας 22 πόντους με 8 ασίστ, με τον Πετρούσεφ να προσθέτει 14π. και τον Μίτροβιτς 13π. Μεγάλη «ζημιά» και από τον Ντόμπριτς, ο οποίος είχε 12π., αλλά χάρη σε εκείνον οι Σέρβοι πήραν διψήφια διαφορά στην αρχή της τέταρτης περιόδου.

Με τους Μπολομπόι, Βεζένκοφ, Παπανικολάου, Κάναν και Γουόκαπ ξεκινά ο Ολυμπιακός. Με διάθεση να τρέξουν στο ανοικτό γήπεδο και αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια, οι «ερυθρόλευκοι» προηγήθηκαν 11-5 στα πρώτα τρία λεπτά. Ακολούθησαν απανωτά λάθη από τους γηπεδούχους και ο Ερυθρός Αστέρας απάντησε με σερί 6-0 για το δικό του προβάδισμα (11-12). Με καλάθια του Βεζένκοφ οι Πειραιώτες πήγαν στο +3 (15-12), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με πρωταγωνιστή τον Νέντοβιτς και να ξεφεύγουν στο +6 (15-21), στο 8’. Ωστόσο, στο τελευταίο δίλεπτο οι παίκτες του Μπαρτζώκα έσφιξαν αμυντικά και μπροστάρη τον Βεζένκοφ έκλεισαν μπροστά (22-21) την πρώτη περίοδο.

Μέσα από την καλή άμυνα και μπροστάρηδες τους ΜακΚίσικ και Μπλακ, ο Ολυμπιακός ξέφυγε στο +7 (31-24), στην αρχή του δεύτερου δεκάλεπτου. Οι Λαζάρεβιτς και Νέντοβιτς κρατούσαν επιθετικά τον Ερυθρό Αστέρα, αλλά ο Σλούκας είχε πάρει… φωτιά έξω από τα 6,75μ., με τους Πειραιώτες να πηγαίνουν στο +12 (42-30), στο 17’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για τους γηπεδούχους, καθώς έχασαν τη συγκέντρωσή τους, χάνοντας και πολλά ελεύθερα σουτ, ενώ παράλληλα επέτρεψαν εύκολους πόντους στους Σέρβους, οι οποίοι έκαναν επιμέρους σκορ 2-11 (44-41), με τις 1/2 ελεύθερες βολές του Σλούκα να διαμορφώνουν το 45-41 του πρώτου ημιχρόνου.

Ολυμπιακός – Ερυθρός Αστέρας 86-90

Με τον Φαλ να κάνει την πρώτη παρουσία στο ματς, ο Ολυμπιακός διατηρούσε το προβάδισμά του και πήγε στο +6 (51-45) στην αρχή του δεύτερου μέρους. Η αντίδραση του Ερυθρού Αστέρα ήρθε από τους Βιλδόσα και Νέντοβιτς, με τη διαφορά να πέφτει στο καλάθι (53-51), στο 24’. Η απάντηση των Πειραιωτών ήταν δύο σερί τρίποντα του Παπανικολάου για το +8 (59-51), στο 26’. Ωστόσο, για ακόμη μία φορά οι γηπεδούχοι δεν είχαν διάρκεια, με αποτέλεσμα ο Πετρούσεφ να βρει ρυθμό και να παρασύρει τους Σέρβους στο προβάδισμα (60-61), στο 29’. Η μόνη αντίδραση της ομάδας του Μπαρτζώκα ήταν 2/2 βολές του Σλούκα, με τους Πετρούσεφ και Βιλδόσα να στέλνουν τον Ερυθρό Αστέρα στο +3 (62-65), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Τραγικό ξεκίνημα από τον Ολυμπιακό στο τέταρτο δεκάλεπτο, με την… τρικυμία στην επίθεση από τη μία και τον «καυτό» Ντόμπριτς από την άλλη να στέλνουν τον Ερυθρό Αστέρα αρχικά στο +10 (63-73) και στη συνέχεια ο Πετρούσεφ στο +11 (65-76), στο 33’. Στη συνέχεια, οι Πειραιώτες έβγαλαν απανωτές άμυνες και με τους Λαρεντζάκη και Μπλακ πλησίασαν στο -4 (75-79), στο 36’. Οι Σέρβοι απάντησαν με ένα τρίποντο του Βιλδόσα (75-82), με την ομάδα του Μπαρτζώκα να αντιδρά με σερί 4-0 και να πλησιάζει στο τρίποντο (79-82), στο 38’. Οι βολές του Βιλδόσα ξεκόλλησαν τον Ερυθρό Αστέρα, με το τρίποντο του Λαρεντζάκη να φέρνει το ματς στο καλάθι (82-84), στο 39’. Ακολούθησε καλάθι του Ντόμπριτς, 2/2 βολές του Μπλακ (84-86), με τον Βιλδόσα να αστοχεί σε τρίποντο και τον Ολυμπιακό να είχε την τελευταία επίθεση, όπου ο Σλούκας αστόχησε σε τρίποντο. Ο Βιλδόσα πήρε το ριμπάουντ και με 2/2 από τη γραμμή έκανε το 84-88, στα 5,1’’ πριν τη λήξη, με τους Σέρβους να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 86-90.

Τα δεκάλεπτα: 22-21, 45-41, 62-65, 86-90