SUPERLEAGUE 1

Έκανε… σεφτέ ο Αστέρας Τρίπολης!

Πήρε την πρώτη του φετινή νίκη επικρατώντας εύκολα με 2-0 του ΟΦΗ

Με τον Χουλιάν Μπαρτόλο να φτιάχνει τις γκολάρες των ΤιλίκαΓκαρντάφσκι, οι Αρκάδες πήραν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εύκολα με 2-0 του ΟΦΗ.

Τρομερό ματς του Μπαρτόλο, εξαιρετικός στο πρώτο του φετινό παιχνίδι ο αρχηγός Ιγκλέσιας, ενώ γενικότερα δεν υστέρησε κάποιος εκ των ποδοσφαιριστών του Ηρακλή Μεταξά, ο οποίος με τη σειρά του μπορεί να είναι χαρούμενος για το παρθενικό του τρίποντο στον πάγκο της ομάδας του!

Κακή εμφάνιση του ΟΦΗ, δεν κατάφερε να φτιάξει φάσεις και να φανεί απειλητικός καθ’ όλη τη διάρκεια, μένοντας μοιραία στους 4 βαθμούς, με τους γηπεδούχους να φτάνουν τους 7. Στην 6η αγωνιστική, όπως και πέρυσι (σσ. τότε με τον Απόλλωνα), κατάφεραν να πανηγυρίσουν οι Τριπολιτσιώτες.

Με τον Παναθηναϊκό στη Λεωφόρο παίζει την 7η αγωνιστική ο Αστέρας, υποδέχεται τον Ολυμπιακό ο ΟΦΗ!

Στο μυαλό του κόουτς

Ο Ηρακλής Μεταξάς κατέβασε τον Αστέρα Τρίπολης με 4-2-3-1. Ο Παπαδόπουλος στην εστία και οι Γκαρθία, Καστάνιο, Τζουκάνοβιτς, Άλβαρες στην άμυνα. Οι Ιγκλέσιας, Ντομίνγκεθ στα χαφ, με τους Τιλίκα, Μπαρτόλο, Γκαρντάφσκι στη μεσοεπιθετική τριάδα. Ο Μπαράλες ήταν ο μοναδικός προωθημένος.

Με 4-3-3 παρέταξε τον ΟΦΗ ο Νίκος Νιόπλιας. Ο Στέφενς στο τέρμα και οι Λάρσον, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης στην τετράδα της άμυνας. Οι Μεγιάδο, Περέα, Ντιουσέ στα χαφ, με τους Ντίκο, Ντουρμισάι στα εξτρέμ και τον Γκερέρο στην κορυφή της επίθεσης.

Ο ΟΦΗ μπήκε πιο δυνατά στο ματς, με τους Κρητικούς να έχουν την πρώτη καλή στιγμή στο παιχνίδι. Μόλις στο 8ο λεπτό ο Διαμαντής έκανε κάθετη στον Γκερέρο, με τον Ισπανό να κάνει το τελείωμα και ο Παπαδόπουλος έδιωξε σε κόρνερ.

Ο Αστέρας στην συνέχεια άρχισε να απειλεί και να παίρνει μέτρα στο γήπεδο, ωστόσο ο κ. Διαμαντής ο βοηθός του κ. Παπαπέτρου υπέδειξε λανθασμένα οφσάιντ δυο φάσεις των Αρκάδων και τους… στέρησε τις τελικές. Στο 19’ ήρθε το γκολ για τους γηπεδούχους, όταν ο Μπαρτόλο βρήκε τον Τιλίκα, ο Βραζιλιάνος κατέβασε όμορφα με το στήθος και με φοβερό βολέ έκανε το 1-0!

Από εκεί και πέρα η κρητική ομάδα δεν μπορούσε να απειλήσει ιδιαίτερα και όποιες φάσεις και να δημιουργούσαν, τις εξολόθρευε η άμυνα των γηπεδούχων. Ο Αστέρας στο 44’ διπλασίασε τα τέρματά του! Ο Μπαρτόλο έγινε ξανά δημιουργός και έκανε το παράλληλο γύρισμα στον Γκαρντάφσκι και εκείνος με ωραίο πλασέ στην κίνηση έγραψε το 2-0 του πρώτου ημιχρόνου.

Με τον ίδιο ρυθμό ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο, με τους γηπεδούχους να έχουν την κατοχή και να απειλούν περισσότερο από τον ΟΦΗ.

Στο 59’ ο Αστέρας είχε μια μεγάλη ευκαιρία για το 3-0, όταν ο Γκαρντάφσκι έκανε την σέντρα, ο Μπαράλες σχεδόν από τη μικρή περιοχή πήρε την κεφαλιά, αλλά ο Στέφενς έδιωξε εξ επαφής. Λίγα λεπτά αργότερα οι γηπεδούχοι είχαν ακόμη μια σημαντική ευκαιρία, όταν στο 63’ ο Μπαρτόλο έφυγε μόνος του, αλλά δεν κατάφερε να νικήσει τον Στέφενς από θέση τετ-α-τετ.

Στα τελευταία λεπτά η ομάδα του Νίκου Νιόπλια ανέβασε ρυθμό μήπως και βρει ένα γκολ για να μπει εκ νέου στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος, με τον Παπαδόπουλο να κάνει μια τρομερή επέμβαση στο σουτ του Γκερέρο στο 81′.

Ο Ιγκλέσιας που για 16η σερί σεζόν έπαιξε στη Super League έσπασε το ρεκόρ του θρυλικού επιθετικού, Κριστόφ Βαζέχα, ενώ κατά την αλλαγή του αποθεώθηκε, με το σκορ να μην αλλάζει ως το φινάλε και τους Αρκάδες να επικρατούν 2-0 του ΟΦΗ και να παίρνουν την πρώτη τους νίκη στο πρωτάθλημα.

MVP: Ο Χουλιάν Μπαρτόλο ήταν ο πολυτιμότερος παίκτης του αγώνα. Μοίρασε τις δυο ασίστ, ενώ γενικότερα είχε μια πολύ καλή εικόνα και βοήθησε πολύ στο ματς. Πολύ καλή εμφάνιση είδαμε και από τον Ματίας Ιγκλέσιας, αλλά και από τον Χερόνιμο Μπαράλες.

Η σφυρίχτρα: Ο κ. Παπαπέτρου άφηνε γενικότερα να παιχτεί το παιχνίδι και δεν αντιμετώπισε δύσκολο έργο. Αντίθετα ο δεύτερος βοηθός, ο κ. Διαμαντής υπέδειξε λανθασμένα δυο φάσεις του Αστέρα Τρίπολης οφσάιντ στο πρώτο ημίχρονο, πρώτα στον Γκαρθία και μετά στον Γκαρντάφσκι.

Αστέρας Τρίπολης (Ηρακλής Μεταξάς): Παπαδόπουλος, Καστάνιο, Άλβαρες, Γκαρθία, Tζουγκάνοβιτς, Ιγκλέσιας (75′ Βαλιέντε), Μπαρτόλο (74′ Μπερτόγλιο, 87′ Ριέρα), Τιλίκα, Μπαράλες, Ντομίνγκεθ (46′ Στάνκο), Γκαρντάφσκι (65′ Κρέσπι).

ΟΦΗ (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Διαμαντής, Βούρος, Μπαλογιάννης (73′ Θοράρινσον), Λάρσον, Μεγιάδο (46′ Τοράλ), Περέα, Ντιουσέ (62′ Στάικος), Ντουρμισάι (46′ Μπιφουμά), Ντικό (57′ Mπουζούκης), Γκερέρο.