Επιστροφή από το 0-2 για την Ουντινέζε ενάντια στην Αταλάντα

Η Μόντσα πέτυχε την τρίτη συνεχόμενη νίκη της (2-0 την Σπέτσια)

Το ντέρμπι κορυφής ανάμεσα σε Ουντινέζε και Αταλάντα δεν είχε νικητή, με τους γηπεδούχους να επιστρέφουν από το 0-2 και να παίρνουν τον βαθμό (2-2) ενάντια στην ομάδα του Τζιαν Πιέρο Γκασπερίνι.

Οι «Μπεργκαμάσκι» φάνηκαν να καθαρίζουν το ματς με τα γκολ των Λούκμαν (36’) και Μουριέλ (56’ πέν.), ωστόσο ο Ντεουλοφέου μείωσε στο 67’ και ο Πέρες διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα έντεκα λεπτά αργότερα.

Ο βαθμός αυτός έφερε μόνη στην κορυφή την Αταλάντα, με τους «φριουλάνι» να ακολουθούν στην ισοβαθμία με Νάπολι και Μίλαν.

Την ίδια ώρα, η Μόντσα έφτανε σε τρίτη συνεχόμενη νίκη λυγίζοντας με 2-0 την Σπέτσια χάρη στα τέρματα που σημείωσαν οι Κάρλος Αουγκούστο (32’) και Πάμπλο Μάρι (63’), ενώ η Σαλερνιτάνα πήρε την πρώτη της νίκη μετά από πέντε αγωνιστικές επικρατώντας 2-1 της Βερόνα εντός έδρας.

Ο Πιόντεκ άνοιξε το σκορ στο 18’, με τον Ντεπάολι να ισοφαρίζει στο 56’ και τον Ντία να λυτρώνει τους γηπεδούχους στο 4ο λεπτό των καθυστερήσεων.