ΟΦΗ

Επιτέλους νίκη στο Γεντί Κουλέ για τον ΟΦΗ

Κέρδισε και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στον Λεβαδειακό (2-1)

Μία πολύ σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο ΟΦΗ, και μάλιστα με ανατροπή απέναντι στον Λεβαδειακό (2-1), πετυχαίνοντας την πρώτη του εντός έδρας νίκη και δεύτερη συνολικά και σκαρφάλωσε στη 10η θέση της Super League 1, προσπερνώντας τέσσερις ομάδες, ξεφεύγοντας με αυτόν τον τρόπο από την επικίνδυνη ζώνη. Νέιρα (74′) και Ντουρμισάι (82′) τα γκολ των Κρητικών. Με αυτογκόλ του 26χρονου επιθετικού άνοιξε το σκορ στο 1ο λεπτό το σύνολο του Φέστα. Η ομάδα της Λειβαδιάς έμεινε στην τελευταία θέση, παρέα με τον Ιωνικό στους 7 βαθμούς.

Η ομάδα της Βοιωτίας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ μόλις στο 58ο… δευτερόλεπτο της αναμέτρησης, με τον Βρακά να εκτελεί κόρνερ και τον Ντουρμισάι στην προσπάθεια του να απομακρύνει, να στέλνει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του.

Με αυτό το γρήγορο γκολ, ο Λεβαδειακός έδωσε την μπάλα στους Κρητικούς, με στόχο να «χτυπήσει» στην αντεπίθεση. Οι Κρητικοί πήραν την πρωτοβουλία, με την πρώτη καλή τους στιγμή να έρχεται στο 12′ με κεφαλιά του Μπουζούκη.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Γιάσμινκο Βέλιτς έκλεισαν πολύ καλά όλες τις γραμμές τους, με τον ΟΦΗ να δυσκολεύεται αρκετά να βρει χώρους για να απειλήσει. Η μοναδική αξιόλογη ευκαιρία για το σύνολο του Νταμπράουσκας ήρθε στο 45ο λεπτό, με τον Ντίκο να κάνει την κεφαλιά χωρίς να έχει καλή ισορροπία και την μπάλα να περνάει αρκετά πάνω από τα δοκάρια του Μάρκοβιτς, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στην ανάπαυλα με τους Βοιωτούς να προηγούνται με 1-0.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν δυνατά και στο δεύτερο μέρος και έφτασαν πολύ κοντά σε δεύτερο γκολ στο 48′. Ο Γιαννιώτας σούταρε από πλεονεκτική θέση, ωστόσο ο Βούρος έδιωξε σχεδόν πάνω στη γραμμή. Επτά λεπτά αργότερα, ο Ντουρμισάι βρέθηκε απέναντι στον Μάρκοβιτς, με τον Σέρβο να βρίσκεται στη σωστή θέση και να απομακρύνει τον κίνδυνο. Στον 74′ ο Νταμπράουσκας έκανε τρεις αλλαγές, με τους Νέιρα, Μπιφούμα και Ντιουσέ να παιρνούν στο παιχνίδι, προκειμένου να φρεσκάρει την ομάδα του, προκειμένου να βρει λύσεις και να βρει το πολυπόθητο γκολ.

Η επιθυμία του έγινε πράξη ένα λεπτό μετά, στο 75’, με τον Νέιρα να βρίσκει τον Τοράρισον και να κάνει κίνηση στην περιοχή, ο Ισλανδός σέντραρε και ο Αργεντινός με ωραία κεφαλιά έκανε το 1-1, λίγα δευτερόλεπτα αφότου είχε μπει στο παιχνίδι.

Η ομάδα του Ηρακλείου έφτασε και στην ανατροπή, με τους Νέιρα, Μπιφουμά να συνεργάζονται άψογα, τον τελευταίο να σπάει στον Ντουρμισάι κι εκείνος σε κενή εστία να κάνει το 2-1! Ο σκόρερ μάλιστα, ξέσπασε σε κλάματα, ρεφάροντας την άτυχη στιγμή του αυτογκόλ του στο πρώτο λεπτό. Από εκεί και έπειτα, οι Κρητικοί διαχειρίστηκαν άψογα το παιχνίδι και πήραν μια πολύ σημαντική νίκη, σκαρφαλώνοντας στην 10η θέση, παίρνοντας μεγάλη… ανάσα ενόψει της δύσκολης συνέχειας. Ουραγός, μαζί με τον Ιωνικό, παρέμεινε ο Λεβαδειακός, στους 7 βαθμούς.

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-4-2 παρέταξε την ομάδα του ο Βάντας Ντραμπράουσκας, με τον Μανδά κάτω από τα δοκάρια, τους Λάρσον και Τοράρινσον στα άκρα της άμυνας, τους Βούρο και Διαμαντή κεντρικό αμυντικό δίδυμο, τους Περέα, Μεγιάδο, Μπουζούκη και Μπαλογιάννη στη μεσαία γραμμή και τους Ντίκο, Ντουρμισάι στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-2-3-1 κατέβασε τον Λεβαδειακό ο Γιάσμινκο Βέλιτς, με τον Μάρκοβιτς στο τέρμα, τους Τσάπρα, Μπαχανάκ, Βινίσιους, Βήχο στην άμυνα, τους Χάμοντ, Νίκα στον άξονα, τους Γιαννιώτα, Βρακά στα άκρα και τον Σκβάρκα πίσω από τον προωθημένο Δούμτσιο.

MVP: Ο Χουάν Νέιρα. Ο Αργεντινός μπήκε στο παιχνίδι στο 74′, σκόραρε στο αμέσως επόμενο λεπτό, ενώ έχει συμμετοχή και στο γκολ του Ντουρμισάι, έχοντας συνεργαστεί άψογα με τον Μπιφούμα στο ξεκίνημα της φάσης. Ο 33χρονος μεσοεπιθετικός έδειξε για ακόμη μια φορά το πόσο σημαντικός είναι για την ομάδα του.

Η σφυρίχτρα: Ο Αγγελάκης διαχειρίστηκε σωστά την αναμέτρηση, χρησιμοποίησε σωστά τις κάρτες, ενώ στα δύο πέναλτι που ζήτησε ο ΟΦΗ φαίνεται να πήρε σωστές αποφάσεις, αφήνοντας το παιχνίδι να συνεχιστεί.

ΟΦΗ (Βάντας Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Τοράρινσον, Βούρος, Διαμαντής, Περέα, Μεγιάδο (Ντιουσέ 74′), Μπουζούκης (Τζου 61′), Μπαλογάννης (Νέιρα 74′), Ντίκο (Μπιφουμά 74′), Ντουρμισάι (Στάϊκος 87′).

Λεβαδειακός (Γιάσμινκο Βέλιτς): Μάρκοβιτς, Βήχος, Μπαχανάκ, Βινίσιους, Τσάπρας, Βρακάς, Γιαννιώτας (Tσιριγώτης 86′), Νίκας, Σκβάρκα (Σακό 89′), Χάμοντ, Δούμτσιος (Πέτρε 79′).