EURO

Φινλανδία – Ρωσία 0-1: Ζωντανοί στο παιχνίδι της πρόκρισης οι Ρώσοι!

Η Ρωσία πήρε την πρώτη της νίκη στο Euro επικρατώντας με 0-1 επί της Φινλανδίας!

Η αναμέτρηση μεταξύ Φινλανδίας και Ρωσίας στην Αγία Πετρούπολη σηματοδότησε την έναρξη της β’ αγωνιστικής στους ομίλους του Euro. Η Ρωσία αναζητά την πρώτη της νίκη στο Euro με αντίπαλο τη Φινλανδία, μετά την ήττα της στην πρεμιέρα από το Βέλγιο. Η Φινλανδία από την άλλη ήρθε στη συγκεκριμένη αναμέτρηση με τη ψυχολογία στα ύψη έχοντας ήδη τρεις βαθμούς στο… τσεπάκι της επικρατώντας με 1-0 επί της Δανίας στην πρεμιέρα τους. Σε μια αναμέτρηση με ιδιαίτερο βαθμολογικό ενδιαφέρον και για τις δύο ομάδες, η Ρωσία κατάφερε να πάρει την πρώτη της νίκη στο Euro επικρατώντας με 0-1 επί των Φινλανδών παραμένοντας στο παιχνίδι της πρόκρισης.

Με το ξεκίνημα του αγώνα η Φινλανδία βρήκε γκολ με δράστη και πάλι τον Πογιάνπαλο ωστόσο το γκολ ακυρώθηκε μέσω βαρ καθώς ο σκόρερ ήταν σε θέση οφσάιντ. Τα αμυντικά λάθη της Ρωσίας έκαναν και πάλι την εμφάνιση τους στη συγκεκριμένη φάση! Η πρώτη ευκαιρία από πλευράς Ρωσίας ήρθε στο 10΄ με τον Μίραντσουκ να περνάει πολύ ωραία πάσα στον Οζμπόεβ ο οποίος όμως αστόχησε βρισκόμενος σε πλεονεκτική θέση.  Πολλά λάθη και από τις δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης χωρίς όμως να τα εκμεταλλεύονται οι επιθετικοί των δύο ομάδων. Η Φινλανδία έχασε νέα ευκαιρία στο 20΄ με τη μόνιμη απειλή της, Πογιάνπαλο, να σουτάρει αλλά τη μπάλα να κοντράρει και να φεύγει κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία για τη Ρωσία στο 37΄με τον Ούρονεν να πραγματοποιεί σωτήρια επέμβαση προτού φτάσει η μπάλα στον Καραβάεβ και τη σπρώξει σε κενή εστία. Στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου η Ρωσία πήρε «κεφάλι» στο σκορ με τον Μίραντσουκ να παίζει το «ένα-δύο» με τον Τζιούμπα και στη συνέχεια να πλασάρει ιδανικά στην απέναντι γωνία του Χραντέτσκι για το 1-0 των Ρώσων.

Οι Φινλανδοί μπήκαν πιο ορεξάτοι στο δεύτερο ημίχρονο χάνοντας σημαντική ευκαιρία στο 50΄ με τον Πογιάνπαλο να κλέβει τη μπάλα στον χώρο του κέντρου, να περνάει την κάθετη στον Πούκι με τον επιθετικό της Νόριτς να εκτελεί με μία επαφή αλλά να μη βρίσκει στόχο. Δύο λεπτά αργότερα ήρθε η απάντηση από πλευράς Ρωσίας με τον Γκολοβίν να δοκιμάζει το πόδι του εκτός περιοχής αλλά να αστοχεί με τη μπάλα να περνάει δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Χραντέτσκι. Συνεχείς χαμένες ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες στο δεύτερο ημίχρονο με τον Πούκι να απειλεί ξανά στο 54΄ αλλά ο Σαφόνοβ μπλόκαρε τη μπάλα. Αλλαγή ρόλων στο δεύτερο ημίχρονο με τους Φινλανδούς να έχουν την κατοχή της μπάλας και τη Ρωσία να αμύνεται προσπαθώντας να «χτυπήσει» σε αντεπιθέσεις. Οι Ρώσοι είχαν μεγάλη ευκαιρία στο 66΄ για να διπλασιάσουν τα τέρματα τους με τον Ζεμπαλέτικοβ να πλασάρει από θέση τετ-α-τετ αλλά τη μπάλα να περνάει ελάχιστα άουτ. Εντυπωσιακή απόκρουση του Χραντέτσκι στο 72΄ με τον Κουζάεβ να κάνει το σουτ από το ύψος της μεγάλης περιοχής και τον Φινλανδό τερματοφύλακα να πέφτει στην αριστερή του γωνία παραχωρώντας το κόρνερ. Μια από τις τελευταίες στιγμές της Φινλανδίας για να ισοφαρίσει ήταν η ευκαιρία του 88΄ με τον αρχηγό της ομάδας, Αραγιούρι, να παίρνει την κεφαλιά από το ύψος του πέναλτι αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Παρά την πίεση των Φινλανδών, η Ρωσία κατάφερε να κρατήσει το υπέρ της 1-0 με σχετική ευκολία, σε αυτό φυσικά συνέβαλε και η αποχώρηση του Πούκι στο 75ο λεπτό του αγώνα. Με αυτήν τη νίκη η Ρωσία αυξάνει τις ελπίδες της για πρόκριση από τον όμιλο ισοβαθμώντας πλέον με τη Φινλανδία, ενώ θα περιμένει να δει και το αποτέλεσμα του αγώνα μεταξύ του Βελγίου και της Δανίας.

Ενδεκάδες:

Φινλανδία(Μάρκου Καβέρνα): Χραντέτσκι, Τοίβιο(Γιένσεν 85΄), Αραγιούρι, Ο’Σόνεσι, Ραϊτάλα(Σοίρι 75΄), Σίλερ(Κάουκο 67΄), Καμαρά, Ούρονεν, Λουντ, Πογιάνπαλο, Πούκι(Λαπαλάινεν 75΄)

Ρωσία(Στανισλάβ Τσερτσέσοβ): Σαφόνοβ, Φερνάντες(Καραβάεβ 25΄), Ντιβέεβ, Ντζίκιγια, Κουζάγιεβ, Ζόμπνιν, Μπαρίνοβ, Οζμπόεβ(Ζεμαλέτικοβ 61΄), Μίραντσουκ(Μουχίν 85΄), Γκολοβίν, Τζιούμπα(Ζομπόλεβ 85΄)