EURO

Γαλλία – Γερμανία 1-0: Επαγγελματική νίκη στην πρεμιέρα για τους πρωταθλητές κόσμου!

Μοιραίος για τους Γερμανούς ο Χούμελς που πέτυχε το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης στη… λάθος εστία!

Στη μεγαλύτερη αναμέτρηση της πρώτης αγωνιστικής των ομίλους του Euro, Γαλλία και Γερμανία αναμετρήθηκαν στην πρεμιέρα τους στην έδρα της δεύτερης. Οι πρωταθλητές κόσμου Γάλλοι ήθελαν να περάσουν το εμπόδιο των «Πάντσερ» ώστε να ξεκινήσουν με το… δεξί τη διοργάνωση αλλά και να επιβεβαιώσουν τον τίτλο του φαβορί για την κατάκτηση του τροπαίου. Οι Γερμανοί από την άλλη ήθελαν να υποτάξουν ένα από τα πιο ποιοτικά (αν όχι το πιο ποιοτικό) σύνολα παγκοσμίως έχοντας τον κόσμο του «Αλιάνζ Αρένα» στο πλευρό τους. Σε μια αναμέτρηση που οι δύο ομάδες είχαν από ένα ημίχρονο η καθεμία, η Γαλλία κατάφερε να επικρατήσει με 1-0 επί των Γερμανών με τον Χούμελς να είναι ο μοιραίος της αναμέτρησης πετυχαίνοντας το μοναδικό γκολ του αγώνα αλλά στη λάθος εστία.

Η πρώτη τελική προσπάθεια του αγώνα προήλθε από στημένη φάση μόλις στο 4΄ με τον Χούμελς να πηδάει ψηλότερα από όλους αλλά να στέλνει τη μπάλα ψηλά άουτ. Αρκετά ισορροπημένο το ματς στα πρώτα λεπτά με τις δύο ομάδες να μάχονται κυρίως στον χώρο του κέντρου. Στο 16΄ ήταν η σειρά των Γάλλων να απειλήσουν από στημένη φάση με τον Πογκμπά να παίρνει την κεφαλιά στο ύψος της μικρής περιοχής αλλά να στέλνει τη μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Νόιερ. Ένα λεπτό αργότερα ο Εμπαπέ θέλησε να δοκιμάσει τα αντανακλαστικά του Νόιερ με τον Γερμανό τερματοφύλακα να μην απογοητεύει το κοινό του «Αλιάνζ Αρένα». Αφού απείλησε δύο φορές με τους  Πογκμπά και Εμπαπέ, η Γαλλία κατάφερε να προηγηθεί με 1-0 στο 20΄ με τον Ερναντέζ να κάνει τη χαμηλή σέντρα από τα δεξιά και τον Χούμελς να στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθεια του να προλάβει τον Μπενζεμά που έμπαινε φουριόζος στο πίσω δοκάρι. Στατική φάση στο 27΄ για τους γηπεδούχους που προσπαθούσαν να απαντήσουν γρήγορα στο γκολ των Γάλλων αλλά το η απευθείας εκτέλεση του Κρόος έφυγε πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Γιορίς. Μετά από αρκετή ώρα η Γερμανία έκανε τελική προσπάθεια με τον Γκιντογκάν να βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση αλλά να μη βρίσκει τη μπάλα όπως θα ήθελε στέλνοντας την μακριά από την εστία του Γιορίς. Παρά την προσπάθεια των Γερμανών να βρουν ένα γκολ πριν το ημίχρονο, η Γαλλία κατάφερε σχετικά εύκολα να κρατήσει το υπέρ της σκορ και να πάει προηγούμενη με 1-0 στην ανάπαυλα του αγώνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο οι Γάλλοι ήταν εκείνοι που απείλησαν πρώτοι με τον Ραμπιό να επελαύνει από την αριστερή πλευρά τον Γάλλων, να πατάει περιοχή αλλά να σουτάρει στο κάθετο δοκάρι της εστίας του Νόιερ. Ένα λεπτό αργότερα ήταν η σειρά της Γερμανίας να χάσει τεράστια ευκαιρία με τον Γκνάμπρι να κάνει το σουτ στην κίνηση αλλά τη μπάλα να αναπηδάει στο έδαφος και να περνάει ελάχιστα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι. Πολύ καλύτερη η εικόνα της Γερμανίας στο δεύτερο ημίχρονο έχοντας κλείσει τη Γαλλία στα καρέ της. Η Γαλλία στο 66΄ διπλασίασε τα τέρματα της με πολύ ωραία ατομική ενέργεια του Εμπαπέ αλλά το γκολ ακυρώθηκε καθώς ο επιθετικός της Παρί Σεν Ζερμέν βρισκόταν σε θέση οφσάιντ. Στα επόμενα λεπτά και με την αναμέτρηση να φτάνει προς το τέλος της η Γαλλία κλείστηκε περισσότερο στα καρέ της προσπαθώντας να εκμεταλλευτεί την ταχύτητα της σε αντεπιθέσεις. Μία από τις τελευταίες ευακαιρίες της Γερμανίας ήταν η απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σανέ στο 88΄ με τη μπάλα όμως να φεύγει ψηλά άουτ. Οι Γερμανοί παρά την πίεση δεν κατάφεραν να πετύχουν έστω το γκολ της ισοφάρισης με αποτέλεσμα να γνωρίσου την ήττα με 1-0 από την πρωταθλήτρια κόσμου. Ένα αυτογκόλ στο πρώτο ημίχρονο έφτανε για τους Γάλλους ώστε να ξεκινήσουν τη διοργάνωση με νίκη απέναντι σε μια δυνατή ομάδα όπως είναι η εθνική Γερμανίας.

Ενδεκάδες:

Γαλλία(Ντιντιέ Ντεσάμπς): Γιορίς, Παβάρ, Βαράν, Κιμπεμπέ, Ερναντέζ, Πογκμπά, Καντέ, Ραμπιό(Ντεμπελέ 90+4΄), Γκριζμάν, Εμπαπέ, Μπενζεμά(Τολισό 88΄)

Γερμανία(Γιοακίμ Λεβ): Νόιερ, Γκίντερ(Τσαν 87΄), Χούμελς, Ρούντιγκερ, Κίμιχ, Κρόος, Γκιντογκάν, Γκόζενς(Φόλαντ 87΄), Χάβερτς(Σανέ 74΄), Γκνάμπρι(Βέρνερ 74΄), Μίλερ