ΒΟΛΕΪ

H Εθνική βόλεϊ των ανδρών επικράτησε με 3-0 σετ της Κύπρου

‘Έκανε το 3/3 στο mini πρωτάθλημα προκριματικών του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος του 2023

Συνέχεια στο νικηφόρο της σερί έδωσε η Εθνική ομάδα βόλεϊ των ανδρών στο Κλειστό Γυμναστήριο της Γλυφάδα «Μάκης Λιούγκας». Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα επικράτησε με 3-0 της Κύπρου του Νίκου Ζαλμά και πλέον κρατά σφιχτά στα χέρια της πρόκριση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του 2023.

Το πρώτο σετ ήταν και το πιο… αγχωτικό για το σύνολο του Ντάντε Μπονιφάντε, καθώς μέχρι η διαφορά να ανοίξει υπέρ της Εθνικής μας, το ματς πήγαινε πόντο – πόντο. «Κλείδι» για τους Κύπριους στο πρώτο σετ ήταν το μπλοκ και «αχίλλειος πτέρνα» τους το σερβίς, γεγονός που βοήθησε την Ελλάδα να πάρει μεγάλο προβάδισμα και να έχει 7 ευκαιρίες για να πάρει το σετ, το οποίο και πήρε 25-19.

Στο δεύτερο σετ η Εθνική ξεκίνησε κάπως νωθρά, ωστόσο το γρήγορο 0-2 της Κύπρου έγινε 3-2 με τον αρχηγό Γιώργο Πετρέα και τον Ραφαήλ Κουμεντάκη να οδηγούν την ομάδα. Παρά τα μεγάλα σερί και τις διαφορές που πήρε η Εθνική το 21-15 έγινε 21-18. Ωστόσο το προβάδισμα δεν άλλαξε χέρια και το σύνολο του Ντάντε Μπονιφάντε πήρε και το δεύτερο σετ και πάλι με 25-19.

Ωστόσο η Κύπρος προσπάθησε να μην πέσει αμαχητί, μπαίνοντας πολύ δυνατά στο τρίτο σετ και βάζοντας δύσκολα στην Ελλάδα. Η ομάδα του Νίκου Ζαλμά, «χτύπησε» αρκετά στο κέντρο υποχρεώνοντας σε αρκετά μπλοκ άουτ την Ελλάδα, όμως η απειρία και η κούραση από την υπερπροσπάθεια στάθηκαν αφορμή για να πανηγυρίσει η Εθνική μας μια άνετη όπως αποδείχθηκε νίκη με 3-0 σετ, καθώς στο τελευταίο επικράτησε με 25-19.

Επόμενη αναμέτρηση για την Εθνική μας ομάδα, είναι αυτή του Σαββάτου (13/08) στη Λευκωσία με την Κύπρο για την 4η αγωνιστική του πέμπτου ομίλου των προκριματικών.

Τα σετ: 25-19, 25-19, 25-19