H Ουνιόν κέρδισε 2-1 εκτός έδρας την Λειψία και την έπιασε στην 4η θέση

Η Λεβερκούζεν νίκησε 4-1 στο Φιρτ και ανέβηκε 3η

Γκραν γκινιόλ αποδείχτηκε το ντέρμπι της Λειψίας με την Ουνιόν Βερολίνου, όπως μαρτυράει το τελικό 1-2 και κυρίως ο τρόπος που ήρθε αυτό, στο πλαίσιο της 31ης αγωνιστικής της φετινής Bundesliga.

Με τους «κόκκινους ταύρους» να προηγούνται με το… καλημέρα στο δεύτερο ημίχρονο, χάρη στο πρώτο γκολ του Πούλσεν μετά από οκτώ αγωνιστικές. Ωστόσο, υπολόγιζαν χωρίς τον Μίχελ…

Καθώς ο Γερμανός άσο μπήκε αλλαγή στο 85’, σημείωσε το 1-1 για τους «σιδερένιους» στο αμέσως επόμενο λεπτό και παράλληλα «σέρβιρε» με φοβερή ασίστ με… τακουνάκι το 1-2 στον Μπέρενς στο 89ο λεπτό!

Με την Λειψία να πέφτει στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας και την Ουνιόν να περνάει στην έκτη, φτάνοντας τους 50 βαθμούς.

Βίοι αντίθετοι για Γκρόιτερ Φιρτ και Μπάγερ Λεβερκούζεν, με το μεταξύ τους 1-4 να σημαίνει την άνοδο της δεύτερης στην τρίτη θέση του βαθμολογικού πίνακα πλέον αλλά και τον υποβιβασμό της πρώτης στην δεύτερη κατηγορία!

Οι γηπεδούχοι έκαναν το… λάθος να προηγηθούν νωρίς στο ματς και μετά ακολούθησε «πάρτι» από τις ασπιρίνες», με τον Αζμούν να πετυχαίνει το πρώτο του γκολ και να δίνει την πρώτη του ασίστ με τη φανέλα τους, ενώ ο Σικ βρήκε ξανά δίχτυα, φτάνοντας τα 21 τέρματα στο πρωτάθλημα όντας ο δεύτερος σκόρερ του.

Τρομερό παιχνίδι έγινε στο Φράιμπουργκ, εκεί όπου η τοπική ομάδα ήρθε ισόπαλη με την Γκλάντμπαχ με σκορ 3-3! Τα «πουλάρια» βρέθηκαν μπροστά με δύο γκολ διαφορά πριν συμπληρωθούν 15’. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι όχι μόνο αντέδρασαν αλλά κατάφεραν να μπουν στην τελική ευθεία της αναμέτρησης έχοντας και… προβάδισμα!

Καθώς ο Γκρίφο ευστόχησε σε πέμπτο πέναλτι νωρίς στην επανάληψη, ενώ ο Γκίντερ με γκολ και ασίστ βοήθησε για το 3-2 της Φράιμπουργκ. Τελικά, η Γκλάντμπαχ ισοφάρισε στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον αρχηγό Στιντλ που είχε μπει ως αλλαγή.

Σπουδαία νίκη, με την οποία συνεχίζει να ελπίζει σε έξοδο στην Ευρώπη, σημείωσε η Κολωνία, που επικράτησε με 3-1 της Αρμίνια Μπίλεφελντ.

Ο Ουτ έβαλε τους «τράγους» σε θέση οδηγού από το 3ο λεπτό με πέναλτι, σκοράροντας ξανά μετά από… 15 αγωνιστικές, ενώ με την έβδομη ασίστ του στη φετινή Bundesliga, έδωσε στον Μοντέστ τη δυνατότητα να τους στείλει στα αποδυτήρια προηγούμενους. Με τον σκόρερ να σερβίρει με την σειρά του στον Τίλμαν που ήρθε από τον πάγκο κι έκανε το τελικό 3-1.