SUPERLEAGUE 1

Η ΑΕΚ επιβλήθηκε εύκολα 3-0 του ΟΦΗ

Από το πρώτο δεκάλεπτο και το 2-0 καθάρισε το παιχνίδι

Νίκη ξανά για την ΑΕΚ, που μετά την γκέλα στην Τρίπολη, επικράτησε άνετα 3-0 του ΟΦΗ στην OPAP Arena, διατηρήθηκε στο -6 από την κορυφή και ετοιμάζεται πλέον για το μεγάλο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό την προσεχή Κυριακή (13/11).

Τα γρήγορα γκολ των Γκαρσία (6′ πέν.) και Γκατσίνοβιτς (11′) ξεκλείδωσαν γρήγορα το ματς για την Ένωση, με τον Μάνταλο να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο δεύτερο ημίχρονο. Μία ακόμη απογοητευτική εμφάνιση από τους Κρητικούς, από την άλλη, με την ομάδα του Βάλντας Νταμπράουσκας να παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας.

Στο μυαλό του κόουτς:

Σχηματισμό 4-4-2 επέλεξε ο Ματίας Αλμέιδα, με τον Αθανασιάδη να υπερασπίζεται την εστία της ΑΕΚ και τους Σιντιμπέ, Μουκουντί, Μήτογλου και Χατζισαφί να αποτελούν την αμυντική τετράδα. Στον άξονα βρέθηκε ο Γιόνσον, με Άμπραμπατ-Γκατσίνοβιτς στα άκρα και τον Πινέδα πιο μπροστά. Επιθετικό δίδυμο, οι Μάνταλος και Γκαρσία.

Από την άλλη, ο Βάλντας Νταμπράουσκας κατέβασε τον ΟΦΗ με 4-2-3-1, έχοντας τον Μανδά στο τέρμα και τους Λάρσον, Βούρο, Διαμαντή και Θοράρινσον στην άμυνα. Περέα-Μεγιάδο ήταν στον άξονα, με την τριάδα Τζου, Ντιουσέ και Μπαλογιάννη να επιλέγονται πίσω από τον Γκερέρο.

Το ματς:

Με τον καλύτερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε για τους γηπεδούχους το ματς, καθώς μόλις στο 6′ ευτύχησαν να προηγηθούν με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Γκαρσία -με τον Άμραμπατ να κερδίζει την εσχάτη των ποινών από μαρκάρισμα του Μεγιάδο. Πέντε λεπτά αργότερα, οι «κιτρινόμαυροι» έφτασαν και σε δεύτερο γκολ, με τον Μάνταλο να σεντράρει από τα δεξιά και τον Γκατσίνοβιτς να πιάνει απευθείας το δεξί σουτ για να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μανδά.

Η εξέλιξη αυτή επέτρεψε στην Ένωση να… τραβήξει φρένο και να βγάλει χαλαρά το πρώτο μέρος με το προβάδισμα δύο τερμάτων που είχε εξασφαλίσει από νωρίς. Οι Κρητικοί απείλησαν σε δύο περιπτώσεις με προσπάθειες του Γκερέρο, ωστόσο σε αμφότερες ο Ισπανός απέτυχε α μειώσει.

Η συντήρηση δυνάμεων διατηρήθηκε και στο δεύτερο 45λεπτο, με τους γηπεδούχους, πάντως, να έχουν αρκετά ξεσπάσματα και μικρά διαστήματα, κατά τα οποία έπαιζαν εξαιρετικό ποδόσφαιρο. Σε ένα εξ αυτών, στο 60′, ο Άμραμπατ σέντραρε από τα δεξιά για το κεφάλι του Γκαρσία, ο οποίος με τη σειρά του βρήκε τον Μάνταλο και εκείνος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά για το 3-0.

Κάπου εκεί οι «κιτρινόμαυροι» κατέβασαν εκ νέου ρυθμό, ξεκινώντας να σκέφτονται το επερχόμενο, κυριακάτικο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό.

Οι φιλοξενούμενοι είχαν μία καλή στιγμή στο 87′, με τον Ντουρμισάι να αστοχεί από πλεονεκτική θέση και το 3-0 τελικά να μένει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα. Κάπως έτσι η ΑΕΚ έκανε το το 5/5 σε πρωτάθλημα και Κύπελλο στην OPAP Arena, ενώ έμεινε αήττητη για ένατο συνεχόμενο ματς. Οι δε ηττημένοι, παρέμειναν χωρίς επιτυχία για δέκατο σερί…

MVP: Πολύ καλό ματς από τον Πέτρο Μάνταλο, που επέστρεψε στο βασικό σχήμα της ΑΕΚ και αφού δημιούργησε το δεύτερο γκολ της ομάδας του, σερβίροντας στον Γκατσίνοβιτς, έστειλε ο ίδιος την μπάλα στα δίχτυα με κεφαλιά για το 3-0. Δυστυχώς η εμφάνισή του ολοκληρώθηκε με αναγκαστική αλλαγή λόγω προβλήματος τραυματισμού.

Η «σφυρίχτρα»: Ο Αριστομένης Κουτσιαύτης ελέγχεται για τη φάση του πέναλτι στο 5ο λεπτό, καθώς ο Άμραμπατ είχε μία μικρή επαφή αρχικά με τον Λάρσον και εν συνεχεία με τον Μεγιάδο, ωστόσο καμία εκ των δύο δεν φαίνεται τόσο δυνατή για να φέρει την πτώση του Μαροκινού.

Οι ενδεκάδες των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Μ. Αλμέιδα): Αθανασιάδης, Σιντιμπέ, Μουκουντί, Μήτογλου, Χατζισαφί, Γιόνσον, Άμραμπατ, Πινέδα (66’ Γαλανόπουλος), Γκατσίνοβιτς (65’ Αραούχο), Γκαρσία (87’ Κοσίδης), Μάνταλος (70’ Μαχαίρας).

ΟΦΗ (Β. Νταμπράουσκας): Μανδάς, Λάρσον, Βούρος, Διαμαντής (83’ Πασαλίδης), Θοράρινσον, Περέα (74’ Στάικος), Ντιουσέ (82’ Νέιρα), Μεγιάδο, Τζου (66’ Ντίκο), Γκερέρο (66’ Ντουρμισάι), Μπαλογιάννης.