Η ΑΕΚ νίκησε 102-89 τον ΠΑΟΚ και έκανε το 1-0 στη μεταξύ τους σειρά

Στους 28 πόντους με 7/9 τρίποντα σταμάτησε ο Μέικον

Ένας ασταμάτητος Ντάριλ Μέικον στην τέταρτη περίοδο, πήρε την ΑΕΚ από το… χέρι και την οδήγησε στη νίκη (102-89) επί του ΠΑΟΚ, στο ΟΑΚΑ και πλέον χρειάζεται άλλη μία την Πέμπτη (13/5) στην Πυλαία, για να προκριθεί στους ημιτελικούς της Stoiximan Basket League.

Μαζί ήταν οι δύο ομάδες μέχρι το 34’ με το σκορ στην ισοπαλία (79-79). Εκεί, ο Αμερικανός πήρε «φωτιά» έξω από τα 6,75μ. με την «Ένωση» να κάνει σερί 15-0 και ουσιαστικά να «κλειδώνει» το ροζ φύλλο.

Στους 28 πόντους με 7/9 τρίποντα σταμάτησε ο Μέικον, με τον Μορέιρα να προσθέτει άλλους 16π. Μάλιστα, το ματς «στράβωσε» στην αρχή για την ομάδα του Αγγέλου, καθώς στα πρώτα λεπτά αποχώρησε τραυματίας ο Κιθ Λάνγκφορντ.

Από τον «Δικέφαλο του Βορρά», ξεχώρισαν οι Γκρίφιν και Τέρνερ με 19π. και 17π. αντίστοιχα.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε από νωρίς το παιχνίδι. Η ΑΕΚ μπορεί να «έχασε» γρήγορα με τραυματισμό τον Λάνγκφορντ, με τον Λοτζέσκι να μπαίνει στα… παπούτσια του. Ωστόσο και ο ΠΑΟΚ μπήκε πολύ ορεξάτος στην επίθεση, σουτάροντας καλά από την περιφέρεια, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (15-13), στο πρώτο πεντάλεπτο. Στη συνέχεια, οι φιλοξενούμενοι πήραν τον έλεγχο των ριμπάουντ και με μπροστάρη τον Τέρνερ έτρεξαν ένα 9-0 (15-22), μέχρι το 8’. Η «Ένωση» αντέδρασε με τον Γκίκα, αλλά το buzzer beater τρίποντο του Μπιτς διαμόρφωσε το 19-25 της πρώτης περιόδου.
Ο ΠΑΟΚ διατηρούσε τη διαφορά στο +7 (25-32), μέχρι το 12’. Εκεί, η ΑΕΚ άρχισε να πιέζει ασφυκτικά στην άμυνα και με τους Ματσιούλις και Χρυσικόπουλο έκανε επιμέρους σκορ 12-4, παίρνοντας το προβάδισμα (37-36), στο 16’. Η αντίδραση των φιλοξενούμενων ήρθε με τον Τέρνερ (39-40), αλλά ο Μέικον επέστρεψε πολύ «ζεστός» από τον πάγκο και με δικούς του πόντους έστειλε την «Ένωση» στο +7 (47-40), στο 18’. Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι γηπεδούχοι είχαν τον έλεγχο και πήγαν στα αποδυτήρια με το +6 (52-46).

Το καλάθι του Μορέιρα έστειλε την ΑΕΚ στο +8 (54-46) στην αρχή του δεύτερου μέρους, αλλά ο ΠΑΟΚ απάντησε με κλεψίματα και τον Γκρίφιν με ένα 7-0 και μείωσε στον πόντο (54-53). Από εκείνο το σημείο και έπειτα, ο ρυθμός του ματς ανέβηκε, με την «Ένωση» να ήταν σταθερά μπροστά χάρη στον Μέικον (67-61), μέχρι το 26’. Στη συνέχεια, ο «Δικέφαλος του Βορρά» βρήκε σουτ από την περιφέρεια αρχικά για την ισοπαλία (69-69) και μετά για το προβάδισμα (71-72). Ωστόσο, στην τελευταία επίθεση ο Γκίκας έβαλε την ΑΕΚ ξανά μπροστά (73-72), στη λήξη της τρίτης περιόδου.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στην τέταρτη περίοδο, με τις δύο ομάδες να ήταν μαζί (79-79), μέχρι το 34’. Εκεί, η ΑΕΚ πίεσε ξανά στην άμυνα, ο ΠΑΟΚ έκανε απανωτά λάθη και με τον Μέικον να «παίρνει μπρος» και να σουτάρει από… παντού, έκανε ένα 15-0 (94-79), μέχρι το 37’. Στα εναπομείναντα λεπτά, η ομάδα του Αγγέλου έκανε διαχείριση και έφτασε στη νίκη με το τελικό 102-89.

Τα δεκάλεπτα: 19-25, 52-46, 73-72, 102-89
ΑΕΚ-ΠΑΟΚ 102-89