Η ΑΕΚ πήρε τη νίκη με 78-72 στην εντός έδρας αναμέτρηση με το Περιστέρι

Η ΑΕΚ «κλείδωσε» την τέταρτη θέση

Μπορεί να δυσκολεύτηκε πολύ κόντρα στο μαχητικότατο Περιστέρι στο κλειστό των Άνω Λιοσίων για την 25η αγωνιστική της Stoiximan Basket League, ωστόσο η ΑΕΚ κατάφερε τελικά να πάρει τη νίκη με 78-72, να «κλειδώσει» την τέταρτη θέση στην κανονική διάρκεια του πρωταθλήματος και να εξασφαλίσει πως θα ξεκινήσει με πλεονέκτημα έδρας τα playoffs!

Αυτή ήταν η έκτη νίκη της ΑΕΚ στα επτά πιο πρόσφατα παιχνίδια της, ενώ το Περιστέρι γνώρισε την έκτη του ήττα στα 7 τελευταία δικά του, μένοντας στην ένατη θέση της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Κολόμ (21π, 7 ασίστ) και Ανγκόλα (18π, 9 ριμπ), ενώ για τους φιλοξενούμενους ξεχώρισαν οι Μωραΐτης (16π, 7 ασίστ, 6 ριμπ) και Γκιέλο (15π).

Το ματς:

Νευρικές οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την ΑΕΚ να επιβάλει πρώτη τον ρυθμό της και να προηγείται με 10-2 στο 4’, χάρη σε μία εύστοχη βολή του Ράουτινς. Το Περιστέρι αντέδρασε και μείωσε στο τρίποντο με καλάθι και φάουλ του Μωραΐτη, 3:46 πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου, ενώ στους τρεις πόντους υπέρ της ΑΕΚ ήταν η διαφορά και με την ολοκλήρωση της πρώτης περιόδου.
Ανώτερη η ΑΕΚ στη συνέχεια, πήρε διψήφιο προβάδισμα (29-19) στο 15’ με δίποντο του Μαυροειδή, ενώ η διαφορά εκτοξεύθηκε στο +18 υπέρ της Ένωσης στο λίγο πριν οι δύο ομάδες πάνω στα αποδυτήρια, με τον Ανγκόλα να «γράφει» με δύο ελεύθερες βολές το 42-24. Ένα τρίποντο του Μωραΐτη και ένα δίποντο του Σαλούστρου, διαμόρφωσαν το 42-29 του ημιχρόνου.

Διαφορετική η εικόνα των δύο ομάδων στην τρίτη περίοδο, με το Περιστέρι να ανεβάζει τα ποσοστά ευστοχίας του, να μειώνει τη διαφορά και να αυξάνει το άγχος στους γηπεδούχους. Ο Αγκμπελίς μείωσε με λέι απ στους 10 για το Περιστέρι στο 24’, ενώ με τρία συνεχόμενα εύστοχα τρίποντα των Γκιέλο και Μωραΐτη, οι φιλοξενούμενοι πλησίασαν σε «απόσταση βολής» (52-50, στο 27’). Ο Κολόμ απάντησε με δικό του τρίποντο για την ΑΕΚ (55-50), ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε με την ΑΕΚ μπροστά 59-55 και το Περιστέρι να έχει επικρατήσει στο τρίτο δεκάλεπτο με επί μέρους σκορ 26-17.

Η ΑΕΚ «ανάσανε» ξανά και με σκόρερ τους Ράουτινς και Μαυροειδή προηγήθηκε με +8 (64-55) στο 33’, πριν το Περιστέρι απαντήσει ξανά και μειώσει σε 68-64 στο 36’ με λέι απ του Μωραΐτη. Ο Γκιέλο με εύστοχα τρίποντα συνέχισε να κρατάει τους φιλοξενούμενους στη διεκδίκηση της νίκης, ο Μωραΐτης μείωσε σε 74-72, 16 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, με τον Κολόμ να είναι εύστοχος από την γραμμή των ελευθέρων βολών στη συνέχεια, διαμορφώνοντας το τελικό 78-72 υπέρ της Ένωσης.

Τα δεκάλεπτα: 20-17, 42-29, 59-55, 78-72

ΑΕΚ-Περιστέρι 78-72