ΔΙΕΘΝΗ

Η Αϊντχόφεν επιβλήθηκε 6-1 της Εξέλσιορ και έκανε το «3Χ3»

Ήττα από τη Φόλενταμ (1-0) για την Τβέντε του Χρήστου Τζόλη

Με το πόδι στο γκάζι συνεχίζει η Αϊντχόφεν, που διέλυσε με 6-1 την Εξέλσιορ στην τέταρτη αγωνιστική της Eredivisie.

Η ομάδα του Φαν Νίστελροϊ έχει ξεκινήσει εκκωφαντικά το φετινό πρωτάθλημα. Στα τρία ματς που έχει δώσει ως τώρα (εκκρεμεί το ματς της 4ης αγωνιστικής με τη Φόλενταμ) έχει πετύχει ήδη δώδεκα γκολ, πανηγυρίζοντας τρεις νίκες.

Στο σημερινό ματς, το σκορ άνοιξε στο δεύτερο μόλις λεπτό ο Φίρμαν και ως το ημίχρονο ο Σανγκαρέ έκανε το 3-0 (29′ και 45′). Στο 55′ ο Σίμονς έκανε το 4-0 και τέσσερα λεπτά αργότερα ήρθε η σειρά του Γκακπό να χριστεί σκόρερ.

Ο Χόρμανς μείωσε σε 5-1 για τους γηπεδούχους, ενώ στο 84′ ο Σίμονς με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα διαμόρφωσε το τελικό 6-1.

Εκτός έδρας ήττα γνώρισε η Τβέντε του Χρήστου Τζόλη από τη Φόλενταμ με σκορ 1-0. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης πέτυχε ο Ζίφουικ στο 83′ ενώ ο Έλληνας επιθετικός έγινε αλλαγή στο 71′.