Η Άλμπα διέλυσε την Ούνιξ στο Βερολίνο με 81-53

Η ομάδα του Καζάν παραμένει έβδομη

Σε τρίτη σερί ήττα υποχρέωσε η Άλμπα την Ούνιξ συντρίβοντάς τη με 81-53 στο Βερολίνο για την 24η αγωνιστική της Ευρωλίγκας. Κυριάρχησε από την αρχή ως το τέλος η ομάδα του Ίσραελ Γκονζάλεθ που έπιασε στην 15η θέση την Μπασκόνια με 7-15. Η δε ομάδα του Καζάν παραμένει μεν έβδομη, αλλά υποχώρησε πλέον στο 12-10 και νιώθει «καυτή» την ανάσα των… διωκτών της για μια θέση στην οκτάδα.

Η Άλμπα είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο ημίχρονο. Καθοδηγούμενη από τον Σίκμα επιθετικά ξέφυγε με 26-17 στις αρχές της δεύτερης περιόδου και πήγε στα αποδυτήρια με 36-26 εκμεταλλευόμενη και το γεγονός ότι η Ούνιξ είχε στο διάστημα αυτό 0/11 τρίποντα. Το show των γηπεδούχων συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο, με τη διαφορά να εκτοξεύεται στο +21 (56-35) απέναντι στην πελαγωμένη ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Οι φιλοξενούμενοι δεν μπόρεσαν να βγάλουν καμία αντίδραση, βρέθηκαν λίγο πριν το τέλος και στο -30 (81-51) και φάνηκε να συμβιβάζονται με την ήττα στρέφοντας την προσοχή τους στο ματς με την Ζαλγκίρις στο Κάουνας την Παρασκευή.

Ο Μαόντο Λο με 16 και ο Τζεϊλίν Σμιθ με 14 πόντους ήταν οι πρώτοι σκόρερ για την Άλμπα, ενώ ο Λουκ Σίκμα πρόσθεσε άλλους 10 με 9 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τη Ούνιξ, που είχε 3/23 τρίποντα, ο Λορέντζο Μπράουν είχε 12 πόντους, ενώ άλλους 10 μαζί με 11 ριμπάουντ είχε ο Τόνι Τζεκίρι.

Δεκάλεπτα: 16-11, 36-26, 56-35, 81-53