Η Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε 71-65 μέσα στο Μονακό

Ο Μάικ Τζέιμς αγωνίστηκε για μόλις 2:42’’, έχοντας ένα «θερμό επεισόδιο» με το προπονητικό επιτελείο.

Τέλος στο αρνητικό σερί των τεσσάρων ηττών έβαλε η Αρμάνι Μιλάνο, επικρατώντας 71-65 της Μονακό και πηγαίνοντας πλέον στο 9-5.Η ομάδα του Μεσίνα τα… χρειάστηκε λίγο στο τέλος, καθώς έδωσε δικαιώματα στους Μονεγάσκους, οι οποίοι επέστρεψαν από το -20 (47-67) του 33’, με την αντεπίθεσή τους να ολοκληρώνεται στο 38’.

Κορυφαίος της Αρμάνι ήταν ο Ροντρίγκεθ με 13 πόντους, με τον Χάινς να είχε 11π. και τον Ντιλέινι άλλους 10π.Από τη Μονακό, που υποχώρησε στο 5-9, πρώτος σκόρερ ήταν ο Λι με 19 πόντους. Ο Μάικ Τζέιμς αγωνίστηκε για μόλις 2:42’’, έχοντας ένα «θερμό επεισόδιο» με το προπονητικό επιτελείο.

Από την αρχή είχε το προβάδισμα η Αρμάνι Μιλάνο, με τη Μονακό να προβάλει την αντίστασή της και να μένει κοντά (12-13) μέχρι το 6’. Έκτοτε, οι Ιταλοί βελτιώθηκαν ακόμη περισσότερο στην άμυνα και βρίσκοντας καλάθια στο ανοικτό γήπεδο, έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +12 (14-26). Στο ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε το ματς και στη δεύτερη περίοδο, με το σύνολο του Μεσίνα να είχε τον έλεγχο, φτάνοντας στο +16 (23-39), στο 18’. Στο τελευταίο δίλεπτο, το μόνο που άλλαξε ήταν ένα 4-0 των γηπεδούχων, που διαμόρφωσε το 27-39 του πρώτου ημιχρόνου.

Ούτε στο δεύτερο μέρος άλλαξε η εικόνα της αναμέτρησης, με την Αρμάνι να είχε τον πλήρη έλεγχο και να κλείνει την τρίτη περίοδο στο +13 (44-57). Απέναντι στην απογοητευμένη Μονακό, οι παίκτες του Μεσίνα πήγαν στο +20 (47-67), στο 33’. Ωστόσο, στη συνέχεια οι Ιταλοί άρχισαν να… σβήνουν, με τους γηπεδούχους να παίρνουν αυτοπεποίθηση και να πλησιάζουν στο -6 (65-71), στο 38’. Όμως, στα τελευταία λεπτά κανείς δεν σκόραρε και το σκορ έμεινε εκεί.

Τα δεκάλεπτα: 14-26, 27-39, 44-57, 65-71

Μονακό-Αρμάνι Μιλάνο 65-71