Η Μπάγερν Μονάχου κέρδισε 2-0 κι ανέβηκε στη 2η θέση της Bundeliga

«Πεντάρα» της Ντόρτμουντ στη Στουτγκάρδη

Χωρίς να ζοριστεί ιδιαίτερα η Μπάγερν Μονάχου νίκησε με 2-0 εκτός έδρας τη Χόφενχαϊμ, στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Bundesliga και μείωσε στον ένα πόντο από την πρώτη Ουνιόν Βερολίνου, με ματς παραπάνω.

Οι Βαυαροί «καθάρισαν» το «τρίποντο» από το πρώτο ημίχρονο, όταν ο Μουσιάλα άνοιξε το σκορ στο 18’, φτάνοντας παράλληλα τα έξι γκολ στο πρωτάθλημα όντας πρώτος σκόρερ τους.

Ενώ μεσολάβησαν οι χαμένες ευκαιρίες των Γκορέτσκα, Μουσιάλα, Κομάν και Γκνάμπρι, προτού ο Τσούπο-Μότινγκ στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπάουμαν στο 38ο λεπτό, για το 0-2, σκοράροντας για τρίτο σερί ματς για λογαριασμό της Μπάγερν!

Ένας… μονόλογος της Μπορούσια Ντόρτμουντ ήταν το παιχνίδι με αντίπαλο την Στουτγκάρδη, για την οποία ο Κώστας Μαυροπάνος ξεκίνησε βασικός και έβγαλε όλο το 90λεπτο, όπως μαρτυράει και το τελικό 5-0

Μεγάλος πρωταγωνιστής για τους Βεστφαλούς ήταν ξανά ο Μπέλιγχαμ, με τον Άγγλο μέσο να βρίσκει δίχτυα μετά το Champions League και στη Bundesliga, σημειώνοντας τα δύο πρώτα του τέρματα με το πρώτο μόλις στο 2’.

Από κοντά και ο Ζίλε, που επίσης έκανε σεφτέ με τη φανέλα της Μπορούσια, ενώ είχε και ασίστ, όπως και ο Μουκοκό με γκολ και ασίστ, αλλά και ο Γκερέιρο, ο οποίος σέρβιρε δύο γκολ στους συμπαίκτες του.

Οι Σουηβοί είδαν το γκολ της… τιμής, του Πφάιφερ, από ασίστ του Περέα στο 89’ να ακυρώνεται για οφσάιντ του πρώην επιθετικού του ΠΑΣ Γιάννινα και παρέμειναν στην θέση που οδηγεί στα μπαράζ παραμονής.

Επιστροφή στις νίκες για την Φράιμπουργκ, η οποία επικράτησε της Βέρντερ Βρέμης με 2-0 και θα υποδεχτεί τον Ολυμπιακό στο Europa League με ανεβασμένη ψυχολογία, ούσα τρίτη στην βαθμολογία!

Η ομάδα του Άλμπερτ Στράιχ απέκτησε αριθμητικό πλεονέκτημα μετά την αποβολή του Φριντλ με απευθείας κόκκινη κάρτα από το 14ο λεπτό. Ωστόσο, οι «πράσινοι» άντεξαν σχεδόν μια ώρα, μέχρι ο Κίμπλερ να σκοράρει για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα μετά από ασίστ του Γκρίφο. Ενώ ο δεύτερος σφράγισε τη νίκη της Φράιμπουργκ, με το τεταρτο φετινό «χτύπημα», στο 80’.

Παλικαρίσιος βαθμός για την Λειψία, η οποία επέστρεψε από την… κόλαση του εις βάρος της 3-0 μέσα στο Άουγκσμπουργκ, ισοφαρίζοντας σε 3-3 την ομώνυμη ομάδα!

Οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν προβάδισμα τριών τερμάτων, λίγο μετά τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, το οποίο προφανώς και θεώρησαν… ασφαλείας. Καθώς ο Μπερίσα άνοιξε το σκορ με πέναλτι που κέρδισε ο Βάργκας από τον Ράουμ, ενώ «σέρβιρε» και τα γκολ των Ντεμίροβιτς και Βάργκας…

Ωστόσο, η αποβολή του Ιάγκο με δεύτερη κίτρινη κάρτα άλλαξε τις ισορροπίες, έδωσε ώθηση στους «κόκκινους ταύρους» και έτσι κατάφεραν το… ακατόρθωτο. Με τον Σίλβα να μειώνει νωρίς, τον Ενκουνκού να κάνει το 3-2 στο 89’ –φτάνοντας τα οκτώ τέρματα– και τον Νοβόα να διαμορφώνει το τελικό αποτέλεσμα στο 90ο λεπτό!