Η Εφές επικράτησε 93-90 της Ρεάλ Μαδρίτης με ανατροπή

Στο 14-10 ανέβηκε η Εφες, στο 18-7 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι

Νίκη 93-90 για την πρωταθλήτρια Ευρώπης επί της Ρεάλ Μαδρίτης στην Κωνσταντινούπολη, κάνοντας come back στο τέταρτο δεκάλεπτο και επιμένει για τετράδα. Στο 14-10 ανέβηκαν οι μεν, στο 18-7 έπεσαν οι φιλοξενούμενοι.

Οι δύο ομάδες έδωσαν μεγάλη «μάχη», με τη «βασίλισσα» να έχει το πάνω χέρι στο μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης, αλλά οι γηπεδούχοι χαμογέλασαν τελευταίοι και οφείλουν πάρα πολλά στον Σέρβο άσο. Ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 29 πόντους (6/11 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 8/8 βολές), 6 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Δεύτερος σκόρερ τους ο Μερμάν με 18 πόντους συν 6 ριμπάουντ, ενώ 12 πέτυχε ο Λάρκιν με μόλις 3 ασίστ.

Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γκάμπριελ Ντεκ, ο οποίος έκανε ατομικό ρεκόρ σε πόντους στη διοργάνωση, καθώς σημείωσε 23, ενώ μάζεψε και 10 ριμπάουντ (ατομικό ρεκόρ τα 10). Ο Αργεντινός μαζί με τον Γιαμπουσέλε, ο οποίος πέτυχε 20, συν 5 ριμπάουντ και ισάριθμες ασίστ «κουβάλησαν» τη Ρεάλ.

Η «βασίλισσα» ξεκίνησε καλύτερα, ήταν αλάνθαστη επιθετικά (με 8 ασίστ), αλλά δεν μπόρεσε να εξαργυρώσει την ανωτερότητά της σε αυτό το διάστημα, η Εφές με ξεσπάσματα κατάφερνε να μαζέψει τη διαφορά. Ο Πλάις μείωσε σε 12-13 με έμμεσο τρίποντο, ενώ ο Μπομπουά ισοφάρισε σε 19-19 στο φινάλε της πρώτης περιόδου.

Κυριαρχία της Ρεάλ υπήρξε στη δεύτερη περίοδο και αυτήν τη φορά την καρπώθηκε με προβάδισμα 13 πόντων στα μέσα του δεκαλέπτου (26-39), με την Εφές να είναι βραχυκυκλωμένη. Η προσωρινή αποχώρηση του Ταβάρες από το παρκέ λόγω τραυματισμού έκανε τους γηπεδούχους να αναθαρρήσουν, όπως φαίνεται από το 42-44. Η Ρεάλ είχε τον τελευταίο λόγο στο πρώτο μέρος.

Ο Λάρκιν μείωσε σε 62-67, αλλά όποτε έβγαλε αντίδραση, η Ρεάλ απαντούσε. Ο Γιαμπουσέλε με μεγάλο σουτ έγραψε το 65-73, όντας πολύ ζεστός, ενώ το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με το 72-79. Οι τρεις πρώτες περίοδοι ανήκαν στους Ισπανούς, αλλά η μια, στην οποία κυριάρχησε η Εφές αποδείχθηκε αρκετή για να της δώσει τη νίκη.

Το τρίποντο του Μερμάν έφερε την απόσταση στους τρεις (83-86), ενώ ο Μίτσιτς σε απόσταση αναπνοής, προτού ισοφαρίσει σε 88-88 με τρίποντο. Ο Μπράιαντ σκόραρε τρίποντο για το 91-90 μετά από ηρωική προσπάθεια του Σέρβου άσου, ο οποίος διαμόρφωσε το 93-90. Στο τέλος αστόχησε ο Ρούντι και δεν κατάφερε να στείλει το παιχνίδι στην παράταση.

Τα δεκάλεπτα: 19-21, 44-51, 72-79, 93-90

Εφές-Ρεάλ 93-90