Η Φενέρμπαχτσε επικράτησε στο Πριγκιπάτο της Μονακό με 96-93

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 21 πόντους

Σε ένα παιχνίδο-απόλαυση η Φενέρμπαχτσε πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα στην έδρα της Μονακό με 96-93 για την 9η αγωνιστική της Ευρωλίγκας, παρότι οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν κοντά στο +19.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Νάιτζελ Χέις-Ντέιβις με 21 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ακολούθησε ο Νικ Καλάθης με 15 πόντους και 7 ασίστ. Ο Σκότι Γουίμπλεκιν μέτρησε 13 πόντους και 7 ασίστ. Ο Κάρσεν Έντγουάρντς κατέγραψε 12 πόντους σε περίπου 15 αγωνιστικά λεπτά.

Από την άλλη μεριά, ξεχώρισε ο Τζόρνταν Λόιντ με 18 πόντους και 5 ασίστ. Ο Μάικ Τζέιμς έγραψε στην προσωπική του στατιστική 17 πόντους και 5 τελικές πάσες. Ο Άλφα Ντιάλο είχε 16 πόντους και 5 ριμπάουντ.

Στην πρώτη περίοδο η Μονακό μπήκε πιο δυναμικά και θέλησε εξ αρχής να δείξει τις προθέσεις της. Με ένα επιμέρους σερί 7-2 με μπροστάρη τον Ντονάτας Μιτιενγιούνας, οι γηπεδούχοι ανάγκασαν τον Δημήτρη Ιτούδη σε ένα γρήγορο time-out. Η αντίδραση ήταν άμεση και με τρίποντο του Νάιτζελ-Χέις (9-9) όλα ισορρόπησαν. Έτσι, κινήθηκε όλο το δεκάλεπτο, με το τρίποντο buzzer beater ο Νικ Καλάθης έγραψε το 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι ανέβασαν ρυθμούς και με ένα επιμέρους 7-2 (18-28) απέκτησαν διψήφια διαφορά και εξαιτίας της αμυντικής της προσήλωσης, ανέλαβε τα ηνία της αναμέτρησης. Προς το τέλος με δύο συνεχόμενα τρίποντα των Μάικ Τζέιμς και Άλφα Ντιάλο, η Μονακό έφτασε σε απόσταση κατοχής (27-30). Τελικώς, το σύνολο του κόουτς Ιτούδη ανέκτησε την απόσταση ασφαλείας και κατευθύνθηκε προς τα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στην επανέναρξη η Φενέρ πάτησε γκάζι και σταδιακά έφτασε στο +19 (58-77) με τρίποντο του Χέις. Από εκεί και πέρα, η τουρκική ομάδα δεν αντιμετώπισε ιδιαίτερα προβλήματα και διαφαινόταν πως θα περάσει εύκολα από την έδρα της Μονακό.

Όλα τα δεδομένα ανατράπηκαν στην τελευταία περίοδο, όπου η Μονακό που με ένα επιμέρους σερί 11-6 στα πρώτα λεπτά σάλπισε την αντεπίθεση των γηπεδούχων. Στις τελευταίες και καθοριστικές στιγμές του ματς. Η ευθύνη στο τέλος με το σκορ 96-93 για τους Μονεγάσκους την ανέλαβε ο Τζείμς, όμως χωρίς να βρει στόχο.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 38-45, 60-79, 93-96