Η Φράιμπουργκ πέρασε αλώβητη από την έδρα της Σάλκε (0-2)

Πρωταγωνιστής ο Λορέντσο Γκρίφο που πέτυχε δύο τέρματα

Με πρωταγωνιστή τον Λορέντσο Γκρίφο που πέτυχε δύο τέρματα, η Φράιμπουργκ επικράτησε εύκολα με σκορ 2-0 στην έδρα της Σάλκε και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας της Bundesliga έπειτα από 12 αγωνιστικές. Στην τελευταία θέση οι «βασιλικοί μπλε» που υπέστησαν την 9η φετινή τους ήττα.

Η αναμέτρηση στην «Veltins Arena» ξεκίνησε με τη Φράιμπουργκ να έχει την κατοχή και να χάνει την πρώτη της ευκαιρία στο 25′ με τον Ντοάν να σουτάρει και τον Σβόλοβ να σώζει την εστία του. Η Σάλκε, απάντησε με το μακρινό σουτ του Τσαλχάνογλου στο 36′ που κατέληξε άουτ.

Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου η Φράιμπουργκ βρήκε το γκολ με τον Γκρίφο να εξαπολύει έναν κεραυνό και να κάνει το 0-1 «παγώνοντας» τους φίλους της Σάλκε.

Η Φράιμπουργκ δεν σταμάτησε να απειλεί ούτε στο δεύτερο μέρος με τον Γου να πιάνει την κεφαλιά στο 52′ και τον Σβόλοβ να αποκρούει. Ο Κορεάτης τρία λεπτά αργότερα έφτασε μια ανάσα από το 0-2 με τον Γιοσίντα να κόβει πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή και τον Γκρίφο στην επαναφορά να αστοχεί.

Ο Ιταλός στο 61′ ανέλαβε να εκτελέσει πέναλτι που κέρδισε η Φράιμπουργκ στέλνοντας τη μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 0-2 που έμεινε μέχρι το τέλος.

Η Φράιμπουργκ με αυτή τη νίκη έφτασε τους 24 βαθμούς στην Bundesliga και ανέβηκε στην 3η θέση της βαθμολογίας, ενώ η Σάλκε παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας με μόλις 6 βαθμούς και πλέον… φλερτάρει με τον υποβιβασμό.