ΔΙΕΘΝΗ

Η Γιουνάιτεντ ήταν ανώτερη, επικράτησε 2-1 της Λίβερπουλ

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ, πήρε την πρώτη της νίκη στην Premier League, σε αντίθεση με τους «reds»

Οι «κόκκινοι διάβολοι» ήταν ανώτεροι, επικράτησαν 2-1 των «reds» και έφτασαν τους 3 βαθμούς στην Premier League, ξεπερνώντας κατά έναν την αντίπαλό τους.

Στοχευμένο ματς από την ομάδα του Τεν Χάαγκ που σημάδεψε τους Άρνολντ, Γκόμες και χτύπησε από τη μεριά τους, ενώ αυτή του Γιούργκεν Κλοπ έκανε κάκιστη εμφάνιση και παρότι μείωσε με τον… ρέκορντμαν Σαλάχ (σσ. 10 γκολ κόντρα στη Γιουνάιτεντ), δεν κατάφερε να φτιάξει άλλη φάση για να βρει την ισοφάριση.

Χαρούμενος στις κερκίδες με τη νέα του ομάδα ο Κασεμίρο, στο 85’ έβαλε τον Ρονάλντο ο Τεν Χάαγκ ενώ στο ίδιο λεπτό μπήκε και ο Τσιμίκας στο ματς.Πρώτη νίκη της Γιουνάιτεντ επί της Λίβερπουλ στο πρωτάθλημα μετά τον Μάρτιο του 2018, ξανά τότε στο ίδιο γήπεδο και με το ίδιο σκορ!

Στο μυαλό του κόουτς

Με 4-2-3-1 κατέβασε τη Γιουνάιτεντ ο Τεν Χάαγκ, αφήνοντας στον πάγκο τους Μαγκουάιρ, Ρονάλντο μεταξύ άλλων. Ο Ντε Χέα στην εστία, με τους Νταλό, Βαράν, Μαρτίνες και Μαλάσια στην τετράδα της άμυνας. ΜακΤόμινι, Έρικσεν στα χαφ, μπροστά τους οι Σάντσο, Μπρούνο Φερνάντες και Ελάνγκα στη μεσοεπιθετική τριπλέτα και ο Ράσφορντ στην κορυφή της επίθεσης.

Με 4-3-3 παρέταξε τη Λίβερπουλ, των πολλών προβλημάτων, από την άλλη μεριά ο Κλοπ. Στο τέρμα ο Άλισον και στην άμυνα οι Άρνολντ, Γκόμες, Φαν Ντάικ και Ρόμπερτσον. Τριάδα στον άξονα οι Μίλνερ, Χέντερσον και Έλιοτ, με τους Σαλάχ, Ντίας στα «φτερά» και τον Φιρμίνο στην κορυφή της επίθεσης.

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ είχε στόχευση στο παιχνίδι της. Σημάδεψε τον κακό στα ανασταλτικά του καθήκοντα Άρνολντ, φόρτωσε παίκτες στην πλευρά του και έπαιξε στην πλάτη του Άγγλου μπακ όπως και του Γκόμες. Αυτό έπιασε τόπο, με τους γηπεδούχους να έχουν δοκάρι με τον Ελάνγκα στο 10’ και να βρίσκουν το προβάδισμα έξι λεπτά αργότερα. Ωραία συνεργασία του Ελάνγκα με τον Έρικσεν, ο πρώτος γύρισε στον Σάντσο ο οποίος με υπέροχη προσποίηση άδειασε… όλη την Λίβερπουλ και σκόραρε για το 1-0.

Οι Έλιοτ, Μίλνερ δεν είχαν μπει στο κλίμα του αγώνα, οι Ντίας, Σαλάχ ήταν κλεισμένοι καλά και δεν έβρισκαν χώρους, με τους «reds» να μην έχουν δημιουργία. Η κατοχή από το 25λεπτο και μετά μπορεί να πέρασε στα πόδια των φιλοξενούμενων, αλλά ήταν ανούσια. Στο 34’ ο Έλιοτ απείλησε από την περιοχή, αλλά το σουτ του σταμάτησε στα σώματα και η καλύτερη φάση για τους φιλοξενούμενους ήρθε από τα πόδια των… γηπεδούχων. Στο 41’ ο Μπρούνο Φερνάντες στην προσπάθειά του να διώξει πήγε να σκοράρει στην εστία της ομάδας του, όμως για καλή του τύχη η μπάλα σταμάτησε στον Μαρτίνες που ήταν στη γραμμή του τέρματος και το 1-0 παρέμεινε ως το φινάλε του ημιχρόνου.

Ο Κλοπ δεν έκανε κάποια διορθωτική κίνηση παρά την κακή εικόνα της ομάδας του, με τον Τεν Χάαγκ να αλλάζει τον Ελάνγκα με τον Μαρσιάλ. Η Γιουνάιτεντ έδωσε την κατοχή στη Λίβερπουλ θέλοντας να χτυπήσει στην κόντρα και το πέτυχε. Ο Χέντερσον έκανε τραγικό λάθος, ο Σάντσο έκλεψε και έπαιξε κάθετα για τον Ράσφορντ, ο οποίος έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και εκτέλεσε τον Άλισον για το 2-0 μέσα σε έντονους πανηγυρισμούς, με το «Ολντ Τράφορντ» να παίρνει… φωτιά. O Kασεμίρο έβλεπε χαμογελαστός τη νέα του ομάδα από την κερκίδα, ενώ ο Κριστιάνο παρακολουθούσε από τον πάγκο το ματς με τον Τεν Χάαγκ να μη δείχνει ιδιαίτερη διάθεση να τον ρίξει στο χορτάρι.

Η Λίβερπουλ άγγιξε τη μείωση του σκορ αλλά ο Ντε Χέα έβγαλε με τα πόδια το εξ επαφής πλασέ του Ντίας στο 55’, με τη Γιουνάιτεντ να έχει τη δική της μεγάλη φάση ένα λεπτό αργότερα αλλά ο Άλισον σταμάτησε τον Ράσφορντ. Λίγο αργότερα, ήταν η σειρά του νεοεισελθόντα Φαμπίνιο να απειλήσει με κεφαλιά, αλλά ο Ντε Χέα ήταν ξανά εκεί για να του βάλει το ΣΤΟΠ.

Τα λεπτά περνούσαν, η ομάδα του Κλοπ τα χαλούσε στο τελευταίο τρίτο του γηπέδου, με την είσοδο του Καρβάλιο να την βελτώνει αισθητά. Έβλεπε την ίδια ώρα όμως και τον Ντε Χέα να κάνει μεγάλο ματς, βγάζοντας και τα… άουτ. Τελικά, ο Ισπανός κίπερ είδε την εστία του να παραβιάζεται από τον Σαλάχ στο 82ο λεπτό, με τον Αιγύπτιο να σκοράρει το 10ο τέρμα του απέναντι στη Γιουνάιτεντ (κάτι που δεν έχει πετύχει άλλος παίκτης των «reds») και να βάζει τη Λίβερπουλ στη διεκδίκηση ενός θετικού αποτελέσματος. Ο Κλοπ έριξε τον Τσιμίκα στο ματς, ο Τεν Χάαγκ τους Ρονάλντο, Μπισάκα και Φαν ντε Μπεκ και τα τελευταία λεπτά βρήκαν τους φιλοξενούμενους να ψάχνονται με κάθε τρόπο για την ισοφάριση. Κάτι που δεν κατάφερε να βρει, γνωρίζοντας την ήττα και παραμένοντας χωρίς νίκη στην Premier League, ενώ η ομάδα του Μάντσεστερ πήρε το πρώτο της τρίποντο!