Η Γιουβέντους λύγισε την Ίντερ με 3-2 κι ελπίζει για τετράδα

Πρώτη ήττα για την Ίντερ μετά από 20 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα

Σε ένα κλασικό ντέρμπι με πολλές διακυμάνσεις στο σκορ, τρία πέναλτι και δύο αποβολές, η Γιουβέντους έβγαλε ψυχή και λύγισε με 3-2 την Ίντερ συνεχίζοντας να διατηρεί τις ελπίδες της για μια θέση στην πρώτη τετράδα του πρωταθλήματος! Πρώτη ήττα για την Ίντερ μετά από 20 παιχνίδια στο φετινό πρωτάθλημα, ανέβηκε προσωρινά στην τετράδα η Γιουβέντους και συνεχίζει να ελπίζει, περιμένοντας στραβοπατήματα από Μίλαν και Νάπολι την Κυριακή.

Το πρώτο μέρος ήταν φουλ… Γιουβέντους. Η Γηραιά Κυρία είχε την κατοχή της μπάλας και τον έλεγχο του παιχνιδιού, με την Ίντερ να μην πατάει και να μην μπορεί να απειλήσει την αντίπαλη εστία. Στο 23’ δόθηκε πέναλτι στους γηπεδούχους για τράβηγμα του Νταρμιάν στον Κιελίνι και ο Ρονάλντο από την άσπρη βούλα εκτέλεσε. Εκεί ο Χαντάνοβιτς απέκρουσε το πέναλτι του Κριστιάνο, αλλά ο CR7 σκόραρε στην επαναφορά και έκανε το 1-0 κόντρα στην Ίντερ στο 24ο λεπτό.
Από εκεί και πέρα η Γιουβέντους συνέχιζε να πιέζει, ωστόσο στο 34’ ο Ντε Λιχτ βρήκε τον Λαουτάρο μέσα στην περιοχή και μετά την εξέταση του VAR ο διαιτητής έδειξε την άσπρη βούλα. Έτσι ο Ρομέλου Λουκάκου ένα λεπτό αργότερα έφερε το ματς στα ίσα για τους «νερατζούρι».
Λίγο πριν τελειώσει το πρώτο μέρος, ο Κουαδράδο σούταρε ωραία με την μπάλα να κοντράρει στον Σκρίνιαρ, τον Χαντάνοβιτς να… μπερδεύεται και τη Γιουβέντους να κάνει το 2-1 στο τρίτο λεπτό του έξτρα χρόνου.
Η Ίντερ ήταν εκείνη που πίεζε στην αρχή του δευτέρου μέρους και είχε περισσότερο την κατοχή. Στο 51’ ο Λαουτάρο έκανε ένα ωραίο σουτ από την περιοχή αλλά η μπάλα κατέληξε λίγο άουτ. Στο 55’ το έργο της Γιουβέντους έγινε πιο δύσκολο όταν ο Μπεντανκούρ έκανε φάουλ στον Λουκάκου και ο διαιτητής του έδειξε δεύτερη κίτρινη με τους γηπεδούχους να μένουν με 10 παίκτες.
Στο 58’ εκτέλεσε το φάουλ ο Έρικσεν, αλλά ο Σέζνι μπλόκαρε. Στο 65’ η Ίντερ πήγε να διπλασιάσει τα τέρματα, όταν o Λαουτάρο σκόραρε με φοβερό ψαλιδάκι, η φάση όμως είχε σταματήσει νωρίτερα για φάουλ του Λουκάκου στον Κιελίνι.

Από εκεί και πέρα τα πράγματα κυλούσαν κάπως πιο ισορροπημένα και με τις δυο ομάδες να πιέζουν και να ψάχνουν κάποιο γκολ. Στο 85’ η Ίντερ έκανε το 2-2 με αυτογκόλ του Κιελίνι, όταν μετά από κόντρα με τον Λουκάκου, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Ο διαιτητής τσέκαρε το VAR γιατί είχε δώσει επιθετικό φάουλ στην αρχή. Αντιλήφθηκε το λάθος του και μέτρησε κανονικά το γκολ υπέρ των νερατοζούρι!
Η Γιουβέντους δεν άργησε να πάρει το αίμα της πίσω, όταν στο 88’ ο Κουαδραδο σκόραρε για το 3-2 από την άσπρη βούλα. Τα νεύρα ήταν πολλά και από τις δυο ομάδες, με τον Μπρόζοβιτς να βλέπει δεύτερη κίτρινη στο 92’ και να αφήνει την Ίντερ με 10 παίκτες. Τίποτα δεν άλλαξε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα, με τη Γηραιά Κυρία να φεύγει νικήτρια στο μεγάλο ιταλικό ντέρμπι.