Η Ίντερ επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της συμπολίτισσας Μίλαν

Πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου και φουλάρει για το νταμπλ

Τα θέλει όλα η Ίντερ! Με τον Λαουτάρο Μαρτίνες να πετυχαίνει ντοπιέτα (4′, 40′) και τον Ρόμπιν Γκόζενς να βάζει το κερασάκι στην τούρτα, η ομάδα του Σιμόνε Ιντζάγκι επικράτησε με το εμφατικό 3-0 της Μίλαν, πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Κυπέλλου και φουλάρει για το νταμπλ!

Πλέον, οι «νερατζούρι» περιμένουν να μάθουν την αντίπαλό τους στον τελικό του Coppa Italia (μία εκ των Γιουβέντους ή Φιορεντίνα), ενώ πήραν και έξτρα ψυχολογία για την τελική ευθεία του πρωταθλήματος που τους βρίσκει στο -2 από την Μίλαν αλλά με ματς λιγότερο, πέντε αγωνιστικές πριν το φινάλε.

Τρομερός ο Λαουτάρο Μαρτίνες που πέτυχε δύο φοβερά γκολ, με τους Χαντάνοβιτς-Πέρισιτς να έχουν καταλυτική παρουσία στο διάστημα που πίεζε η Μίλαν, η οποία είδε να της ακυρώνεται γκολ του Μπενασέρ στο 66ο λεπτό μέσω VAR.

Εμφατικό ξεκίνημα από την Ίντερ που μόλις στο 4ο λεπτό βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με φοβερό βολέ του Λαουτάρο μετά από γύρισμα του Νταρμιάν για το 1-0. Το γκολ αυτό έδωσε φοβερό ρυθμό στο παιχνίδι, με τους «νερατζούρι» να πατάνε καλύτερα και να πιέζουν και για δεύτερο, αλλά μετά το 20λεπτο άρχισαν να οπισθοχωρούν. Η Μίλαν το εκμεταλλεύτηκε, πήρε κατοχή και μέτρα στο γήπεδο, πιέζοντας για την ισοφάριση αλλά υπολόγιζαν χωρίς τους Χαντάνοβιτς και Πέρισιτς. Ο πρώτος, με τρεις μεγάλες επεμβάσεις σε Λεάο (δις) και Σαλεμάκερς είπε «όχι», ενώ ο δεύτερος με φοβερό ΣΤΟΠ στέρησε το 1-1 στον Κεσί στο 39ο λεπτό, με τον Ιβοριανό να μην μπορεί να το πιστέψει. Στα… καπάκια και στην κόντρα-επίθεση, ο Κορέα με φοβερή κάθετη μπαλιά έβγαλε τον Λαουτάρο φάτσα με τον Μενιάν, με τον Αργεντινό να τον νικάει αυτή τη φορά με τσιμπητό τελείωμα για το 2-0!

Ο Λαουτάρο είχε δώσει μεγάλο προβάδισμα στην Ίντερ και έβαζε… πλώρη για να συνεχίσει την τρομερή του παράδοση που τον θέλει φέτος όποτε σκοράρει να μην χάνει η ομάδα του! Το δεύτερο μέρος ξεκίνησε με τη Μίλαν να ψάχνεται περισσότερο και την Ίντερ να προσπαθεί να κρατήσει το υπέρ της προβάδισμα, με τους «ροσονέρι» να βρίσκουν δίχτυα στο 66ο λεπτό. Ήταν η εκτέλεση κόρνερ από τα αριστερά, με την μπάλα να μην απομακρύνεται καλά και να στρώνεται στον Μπενασέρ που με υπέροχο σουτ στην κίνηση εκτέλεσε τον Χαντάνοβιτς. Παρόλα αυτά, μετά την εξέταση του VAR ο διαιτητής δεν μέτρησε το τέρμα, αφού υπήρξε ακάλυπτος ποδοσφαιριστής που εμπόδιζε το οπτικό πεδίο του Χαντάνοβιτς με το σκορ να παραμένει ως είχε.

Το παιχνίδι άρχισε να… σβήνει στη συνέχεια, η Μίλαν ήθελε αλλά δεν μπορούσε και η Ίντερ έδωσε την χαριστική βολή στην συμπολίτισσά της. Ήταν το 82ο λεπτό όταν ο Μπαρέλα πέρασε υπέροχα στον Μπρόζοβιτς που είχε κάνει κάθετη κίνηση στην περιοχή και αυτός παράλληλο, με την εστία, γύρισμα το οποίο εκμεταλλεύτηκε ο Γκόζενς που μπήκε με την μπάλα στα δίχτυα, διαμορφώνοντας το τελικό 3-0 μέσα σε αποθέωση από τους 60 και πλέον χιλιάδες νερατζούρο οπαδούς.

MVP: Θέλει και ερώτημα; Ο Λαουτάρο Μαρτίνες με δύο γκολάρες έκρινε τον δεύτερο ημιτελικό και χάρισε, ουσιαστικά, το εισιτήριο στην Ιντερ για τον τελικό του Coppa Italia. Όποτε ο Αργεντινός σκοράρει η Ίντερ δεν χάνει και συνήθως… νικάει!