GRAND SLAM

Η Jessica Pegula κέρδισε τη Μαρία Σάκκαρη με 7-6 (0), 6-3

20 winners πέτυχε η Μαρία, η οποία έκανε και 25 αβίαστα λάθη

Παίρνοντας και μια ρεβάνς για την ήττα της στο Μαϊάμι, η πολύ καλή και σταθερή Jessica Pegula κέρδισε τη Μαρία Σάκκαρη με 7-6 (0), 6-3 και άφησε την Ελληνίδα τενίστρια εκτός προημιτελικών στο Grand Slam της Αυστραλίας.

Δεν βρέθηκε σε πολύ καλή μέρα η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια, σε αντίθεση με την Αμερικανίδα παίκτρια που πραγματοποίησε ένα φανταστικό ματς, το οποίο ολοκλήρωσε με 28 winners και 17 αβίαστα λάθη. 20 winners πέτυχε η Μαρία, η οποία έκανε και 25 αβίαστα λάθη.

Η μέρα δεν πήγε καλά από την αρχή για τη Μαρία, που έχασε τους 8 πρώτους πόντους και έμεινε πίσω γρήγορα με 0-2 στο 1ο σετ. Έδειξε πάντως, όπως και κάθε μέρα, το μαχητικό της πνεύμα η 26χρονη Ελληνίδα, η οποία επέστρεψε δυο φορές στο 1ο σετ.

Πρώτα επέστρεψε από το 1-3 και ισοφάρισε σε 3-3. Στη συνέχεια υπέστη νέο break, έμεινε πίσω με 3-5 και χρειάστηκε να σβήσει set point στο 9ο game. Κράτησε το σερβίς της όμως για το 4-5 και στη συνέχεια πήρε και το break για τη νέα ισοφάριση και το 5-5.

Η Pegula ωστόσο ήταν πολύ δυνατή πνευματικά και δεν πτοήθηκε από τις επιστροφές της Σάκκαρη. Μπήκε στο tie-break με ένα καλό service game η Αμερικανίδα, η οποία ολοκλήρωσε το σετ με 11 κερδισμένους πόντους στη σειρά (!), για να κερδίσει το tie-break με 7-0 και να ολοκληρώσει με τις ιδανικότερες συνθήκες για εκείνη το σετ.

Στο 2ο σετ ήταν αισθητό πια πως το ψυχολογικό πλεονέκτημα βρισκόταν στο μέρος της Pegula, που είχε break point από το 2ο game (0-1, 30-40). Η Σάκκαρη είχε την ευκαιρία να αλλάξει τα πράγματα, καθώς κράτησε το σερβίς της για το 1-1 και είχε δυο break points στο 3ο game για να πάρει εκείνη το προβάδισμα.

Η Pegula όμως έδειξε και τότε πολύ δυνατή, κράτησε το σερβίς της για το 2-1 και τελικά έκανε το πρώτο break στο σετ, για να περάσει μπροστά στο επόμενο game με 3-1. Έκτοτε δεν κινδύνεψε ξανά από τη γραμμή του σερβίς η 27χρονη Αμερικανίδα, η οποία χρειάστηκε ένα γεμάτο service game και το 2ο match point της, αλλά “κλείδωσε” τη νίκη στο 9ο game, έπειτα από 1 ώρα και 35 λεπτά αγώνα.

Η Pegula, η οποία διανύει αναμφίβολα την καλύτερη περίοδο της καριέρας της, πήρε με τη νίκη αυτή τη δεύτερη διαδοχική πρόκρισή της για τα προημιτελικά του Australian Open. Αυτά είναι και τα δυο τουρνουά Grand Slam έως τώρα που έχει φτάσει στα προημιτελικά.

Θα περιμένει την αναμέτρηση της κορυφαίας του κόσμου και μεγάλου φαβορί, Ashleigh Barty, με την Amanda Anisimova, για να μάθει ποια θα αντιμετωπίσει στα προημιτελικά.

Παρά την ήττα, η Σάκκαρη δεν θα χάσει έδαφος στην παγκόσμια κατάταξη. Αν μπει στα προημιτελικά η Iga Swiatek, η Ελληνίδα πρωταθλήτρια θα διατηρηθεί στο Νο.8 της παγκόσμιας κατάταξης, ενώ αν η Πολωνή ηττηθεί στον 4ο γύρο (παίζει αύριο με τη Sorana Cirstea), θα κερδίσει μια θέση και θα ανεβεί στο Νο.7.