KYΠΕΛΛΟ ΕΛΛΑΔΑΣ

Η Καλλιθέα επικράτησε 1-0 της Βέροιας

Το γκολ πέτυχε στο 44ο λεπτό ο Ομάρ Σαντάνα Καμπρέρα

Την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδος πήρε η Καλλιθέα αφήνοντας εκτός τη Βέροια. Η αθηναϊκή ομάδα επικράτησε 1-0 στη μεταξύ τους μονομαχία και έτσι τσέκαρε το εισιτήριο για τους 16 συνεχίζοντας την καλή της πορεία μέχρι τώρα στον θεσμό.

Οι γηπεδούχοι είχαν την κατοχή της μπάλας και τις περισσότερες ευκαιρίες για να σκοράρουν απέναντι σε μια Βέροια που δεν έδειξε παθητικό χαρακτήρα. Το γκολ της αναμέτρησης και αυτό που έκρινε τα πάντα το πέτυχε η Καλλιθέα στο 44ο λεπτό με τον Ομάρ Σαντάνα Καμπρέρα.

Ωστόσο, καθοριστικό ρόλο σε αυτό έπαιξε ο τερματοφύλακας της Βέροιας. Ο Παπαδόπουλος, ο οποίος μέχρι τότε ήταν εξαιρετικός, έχασε τον έλεγχο της μπάλας μέσα από τα χέρια του, με αυτή να καταλήγει στα δίχτυα.

Η Βέροια ανέβασε την απόδοσή της και πίεσε για την ισοφάριση. Στο 59ο λεπτό ο Μπουκουβάλας έστειλε την μπάλα στα δίχτυα αλλά ο διαιτητής δεν κατοχύρωσε το τέρμα, καθώς ήταν σε θέση οφ-σάιντ. Οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και προσπάθησαν να σκοράρουν για να “καθαρίσουν” το ματς. Στο 80ο λεπτό είχαν δοκάρι σε ένα σουτ του Μάλτσι. Αντίστοιχα, μεγάλη ευκαιρία για να φέρει το ματς στα ίσα και να το στείλει στην παράταση έχασε και η Βέροια στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων με τον Μπελεβώνη να σουτάρει αλλά την μπάλα να σταματάσ το δοκάρι.

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λεωνίδας Βόκολος): Στρέζος, Ρώσση, Ευαγγέλου, Χατζηδίμπας, Μπουλούλης, Βασιλούδης, Σαντάνα (82’ Νάτσης), Κυνηγόπουλος, Νίλι (73΄Μάλτσι), Λουκίνας (82΄Λάσκαρης), Μουνιέ (57’ Ντιμίτριους).

ΒΕΡΟΙΑ (Κώστας Ανυφαντάκης): Παπαδόπουλος, Ντουμάνης, Παπαχρήστος, Περδίκης (86΄Δεμηρτζόγλου), Στίκας, Μπούζας (54΄Μπελεβώνης), Μπλέτσας (70΄Ιωάννου), Ορφανίδης, Μπουόλι, Φασίδης, Μπουκουβάλας.