Η Μακάμπι υποχρέωσε την Μονακό στην πρώτη της ήττα με 78-70

Πρωταγωνιστής ο Μπάλντγουιν με 21 πόντους

Το αήττητο σερί της Μονακό στην εφετινή Ευρωλίγκα σταμάτησε στο Τελ Αβίβ. Η Μακάμπι την υποχρέωσε στην πρώτη της ήττα 78-70 έχοντας πρωταγωνιστή τον Μπάλντγουιν ο οποίος σήκωσε στους ώμους του, επιθετικά την ομάδα του με 21 πόντους.

Ο Αμερικανός άσος, ανέβασε κατακόρυφα την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο, ευστοχώντας στα πέντε από τα έξι τρίποντα που επιχείρησε. Ήταν ο ακρογωνιαίος λίθος το «ξέσπασμα» των Ισραήλινών που κατάφεραν από το -19, να περάσουν μπροστά στο σκορ, 64-63 επτά λεπτά πριν το τέλος και να φτάσουν στο τελικό 78-70.

ΤΟ ΜΑΤΣ
Η τρομερή άμυνα της Μονακό, η προβληματική επίθεση της Μακάμπι στο πρώτο δεκάλεπτο είχαν γύρει το ματς υπέρ των Μονεγάσκων. Βέβαια, τα πρώτα λεπτά του ματς δεν ήταν καλά για τους φιλοξενούμενους, οι οποίοι δεν είχαν σκοράρει στην αρχή. Όταν όμως ο Λόιντ βρήκε ρυθμό και στόχο, τα πάντα έγιναν πιο εύκολα. Η Μονακό προηγήθηκε με 18-12 και στη συνέχεια 20-14.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Μονεγάσκοι πήραν σκορ και από άλλους παίκτες, και όταν ο Λόιντ χρειάστηκε να πάει στον πάγκο, είχαν την τύχη να συνεχίσουν τη… δουλειά του οι Οκόμπο, αρχικά, και στη συνέχεια ο Τζέιμς. Με τους δύο να προσφέρουν λύσεις στην επίθεση και την Μακάμπι να εξακολουθεί να μην είναι καλή επιθετικά, η διαφορά ανέβηκε στους 12, (16-28, στο 12’) και αργότερα στους 19 (21-40, στο 17’).

Στο σημείο αυτό η Μακάμπι άρχισε να βελτιώνει την άμυνά της, αλλά επιθετικά ακόμη αναζητούσε κάποιον να την ανεβάσει. Έτσι όταν εμφανίστηκε αυτός, ο Μπάντγουιν, τα πράγματα διαφοροποιήθηκαν. Η Μονακό έβρισκε δύσκολα σκορ, οι Ισραηλινοί -αντίθετα- αποκτούσαν αυτοπεποίθηση, και κάπως έτσι η διαφορά έπεσε με το τέλος της περιόδου να είναι 59-52 η ομάδα του πριγκιπάτου μπροστά στο σκορ.

Η Μακάμπι συνέχισε στον ίδιο ρυθμό, ο Μπάλντγουιν ανέβασε και άλλο την απόδοσή του, με αποτέλεσμα να «χτίσει» ένα σερί 15-0 και να παίρνουν το προβάδισμα 61-59 στο περίπου επτά λεπτά πριν το τέλος. Το ματς κρίθηκε από τις καλές άμυνες των γηπεδούχων στα τελευταία λεπτά, τις περισσότερες με συμβολή του Σόρκιν, ενώ ο Μπάλντγουιν έκανε το 72-68 περίπου 40 δεύτερα πριν το τέλος. Ο Ντιαλό έχασε δύο βολές, και ουσιαστικά κάπου εκεί όλα τέλειωσαν.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 17-22, 21-17, 26-11

Μακάμπι Τελ Αβίβ - Μονακό 78-70