Η Μίλαν λύγισε με 1-0 τη Φιορεντίνα στο 82΄

Aγκάλιασε τον τίτλο η Μίλαν!

Πιο κοντά από ποτέ στην κατάκτηση του Scudetto βρίσκονται πλέον οι «ροσονέρι» με το 1-0 επί της Φιορεντίνα και πλέον έχουν τρία βήματα μπροστά τους. Ίσως και… δυόμιση. Το τυχερό γκολ του Λεάο στο 82ο λεπτό λύγισε τους «βιόλα», οι οποίοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στην ομάδα του Πιόλι, που έχει το περιθώριο για μια ισοπαλία μέχρι το φινάλε. Κόντρα σε Βερόνα (εκτός), Αταλάντα (εντός) και Σασουόλο (εκτός).
Εφόσον, πάρει συνολικά επτά βαθμούς (στο +2 από την Ίντερ που φιλοξενείται από την Ουντινέζε) σε αυτά τα παιχνίδια θα κατακτήσει το πρώτο της πρωτάθλημα για πρώτη φορά μετά τη σεζόν 2010-11. Η Μίλαν είχε τις ευκαιρίες για να «καθαρίσει» νωρίτερα τους φιλοξενούμενους, αλλά έβγαλε νευρικότητα στα τελειώματα των φάσεων.

Μπορεί να είχε μεγάλες ευκαιρίες (με κορυφαία του Λεάο), αλλά παράλληλα στο β’ μέρος, άρχισε να «τρώει» ευκαιρίες. Ο Πιόλι δεν δίστασε να ρισκάρει στο δεύτερο μισό του δεύτερου ημιχρόνου, βάζοντας Ιμπραΐμοβιτς και Ρέμπιτς στον αγωνιστικό χώρο και στο τέλος δικαιώθηκε. Στο 82’ ο Τερατσιάνο έκανε κακό διώξιμο, τροφοδοτώντας τον Λεάο, ο οποίος ελίχθηκε ωραία μέσα στην περιοχή και με συρτό σουτ, αλλά και την κόντρα να τον ευνοεί πέτυχε γκολ-χρυσάφι. Το 10ο του στη σεζόν.

Η Τορίνο πέρασε από την έδρα της Έμπολι, επικρατώντας 3-1 εκτός έδρας με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπελότι, ο οποίος έκανε χατ-τρικ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 56’ με τον Ζουρκόφσκι, αλλά τρία λεπτά μετά έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω αποβολή του Βέρε. Ο διεθνής επιθετικός ισοφάρισε στο 78ο λεπτό και οκτώ λεπτά αργότερα η ομάδα του Αντρεατσόλι έμεινε με εννέα παίκτες λόγω δεύτερης κίτρινης στον Στογιάνοβιτς. Η «γκρανάτα» το ελμεταλλεύτηκε και με δύο γκολ του 28χρονου άσου, το πρώτο με το πέναλτι στο 87’ και το δεύτερο στο 90’+6’ πήρε το «διπλό».