Η Μονακό νίκησε δύσκολα στο Πριγκιπάτο τη Ζάλγκιρις Κάουνας 84-82

Παρέμεινε στην κορυφή της βαθμολογίας

Με σερί στην τέταρτη περίοδο, η Μονακό νίκησε στο Πριγκιπάτο 84-82 τη Ζάλγκιρις Κάουνας στο ματς που ολοκλήρωσε το πρώτο «πιάτο» της 16ης αγωνιστικής της Ευρωλίγκας και έφτασε στο 11-5 το ρεκόρ της, παραμένοντας στην κορυφή της βαθμολογίας παρέα με την Μπασκόνια, περιμένοντας και τα αποτελέσματα της Παρασκευής και αφήνοντας τους Λιθουανούς στο 8-8 και οριακά εκτός οκτάδας.

Οι παίκτες του Κάζις Μακσβίτις είχαν το προβάδισμα μέχρι την τέταρτη περίοδο, όμως δέχτηκαν σερί με τον φανταστικό Οκόμπο και στο «θρίλερ» που εξελίχθηκε στα τελευταία λεπτά οι βολές του τελευταίου και τα άστοχα μακρινά σουτ των φιλοξενούμενων χάρισαν το ροζ φύλλο στους Γάλλους.
Ο Οκόμπο έφτασε τους 22 πόντους με 10/11 βολές και τις 9 ασίστ, ενώ τον βοήθησαν επιθετικά οι Ντιαλό και Ουαταρά με 14 πόντους έκαστος. Για τους Λιθουανούς, ξεχώρισαν οι Σμιτς με 18, ‘Εβανς με 17 και Ουλανόβας με 12 πόντους.

Η Μονακό διατήρησε ένα μικρό προβάδισμα στην έναρξη της αναμέτρησης με πρωταγωνιστή τον Μοτεγιούνας. Ένα σερί 6-0 της Ζάλγκιρις έφερε το 7-13 για τους Λιθουανούς, όμως ο Ντιαλό πήρε την κατάσταση στα χέρια του και, με προσωπικό 6-0 σερί, ισοφάρισε 13-13. Ο Σμιτς με προσωπικό 6-0 πρωτοστάτησε σε ένα 7-0 της Ζάλγκιρις για το 15-23 των φιλοξενούμενων και το τρίποντο του Εβανς ολοκλήρωσε στο 17-26 το πρώτο δεκάλεπτο.

Το τρίποντο του Λουκοσιούνας έφερε το 17-29 για τους παίκτες του Κάζις Μακσβίτις κι ο Μπιρούτις έφερε το 19-32 για τους Λιθουανούς που είχαν καλά ποσοστά μέσα στη γαλλική ρακέτα και έφευγαν σε αιφνιδιασμούς με τα ριμπάουντ που μάζευαν. Ένα σερί 6-0 της Μονακό μείωσε 28-35 και το δίποντο του Χολ σε 30-36. Το τρίποντο του Εβανς έφερε το 32-41 για τη Ζάλγκιρις και η διαφορά κυμαινόταν μεταξύ +7 και +11 για τους πρωταθλητές Ευρώπης του 1999, οπότε το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο 42-49.

Το τρίποντο του Στράζελ μείωσε σε 45-49 στην έναρξη της τρίτης περιόδου, όμως το τρίποντο του Ουλανόβας έφερε το +5 για τη Ζάλγκιρις. Με προσωπικό σερί 5-0, ο Οκόμπο μείωσε 52-54, όμως ένα σερί 7-0, με πρωταγωνιστές τους Σμιτς και Εβανς, έφερε το 52-61. Ο Μπιρούτις έφερε δύο φορές το +10, όμως τα δύο συνεχόμενα τρίποντα του Ουαταρά έφεραν το 60-64 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου.

Το τρίποντο του Μπουτκεβίτσιους έφερε το +7 για τη Ζάλγκιρις στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, όμως ένα σερί 4-0 της Μονακό έφερε το 63-67 για τους Μονεγάσκους. Η Μονακό κέρδισε αντιαθλητικό και ο Οκόμπο με τρεις βολές μείωσε 66-68 για τη Μονακό, όμως η Ζάλγκιρις διατηρούσε το +2 με +6. Ο Οκόμπο με προσωπικό 4-0 βοήθησε σε ένα 6-0 της Μονακό για το 72-72. Ο Ουαταρά έφερε το 74-72 και το σερί 4-0 των Γάλλων έφερε το 78-74.

Ο Ντίμσα με τρίποντο μείωσε σε 80-79 στα 53’’, όμως το τρίποντο το Οκόμπο έφερε το 83-79 και στην επόμενη φάση ο ίδιος έκανε φάουλ στο τρίποντο στον Ουλανόβας στα 20’’ και ο Λιθουανός διεθνής φόργουορντ με 3/3 βολές έφτασε στο 7/7 από τη γραμμή για το 83-82. Ο Οκόμπο κέρδισε φάουλ και με 1/2 βολές έκανε το 84-82 και στην τελευταία φάση οι Λιθουανοί καθυστέρησαν και έμειναν με την μπάλα στα χέρια.

Τα δεκάλεπτα: 17-26, 42-49, 60-64, 84-82