Η Ουνιόν «καθάρισε» και τους Βεστφαλούς (2-0)

Mε τον Χάμπερερ να σκοράρει στο 8′ και το 21′

Συνεχίζοντας τα… άλματα, που κάνει τα τελευταία χρόνια μετά την άνοδό της το 2019 στην Bundesliga, η απίθανη ομάδα του Ουρς Φίσερ νίκησε και την Ντόρτμουντ με σκορ 2-0 στην αναμέτρηση για τη 10η αγωνιστική και συνεχίζει «τρένο»!

Οι πρωτευουσιάνοι, βάζοντας ακόμη ένα «τρίποντο» στο σακούλι, έχουν, πλέον, 23 βαθμούς στην κορυφή του γερμανικού πρωταθλήματος και περιμένουν το Μπάγερν-Φράιμπουργκ (20:30), για να δουν ποια θα είναι η διαφορά τους με αμφότερες! Η αντίπαλος του Ολυμπιακού στο Europa League είναι στη 2η θέση θέση με 18 βαθμούς, ενώ οι Βαυαροί έχουν 16.

Πάντως, η Ντόρτμουντ ήταν εκείνη, που έχασε την πρώτη μεγάλη ευκαιρία, για να ανοίξει το σκορ στο ”Stadion An der Alten Forsterei”, με τον Μενιέ μόλις στο 5ο λεπτό. Το γκολ, ωστόσο, το έβαλε δύο λεπτά αργότερα η Ουνιόν, μετά από αδιανόητο «τσαφ» του Κόμπελ. Ο γκολκίπερ των Βεστφαλών προσπάθησε να διώξει, αλλά γλίστρησε και ο Χάμπερερ έσπρωξε την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία για το 1-0.

Στο 21′, δε, η Ουνιόν έκανε και το 2-0 με τον ίδιο… δράστη, αυτήν τη φορά με ξαφνικό και πολύ δυνατό, σουτ! Η Ντόρτμουντ δεν κατάφερε ποτέ να «μπει» στο ματς, έχασε μία καλή φάση στο 80′, προκειμένου να μειώσει και να το κάνει θρίλερ στο τέλος, αλλά το 2-0 διατηρήθηκε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα.