ΔΙΕΘΝΗ ΜΠΑΣΚΕΤ

Η Ούνιξ νίκησε 107-100 στην Μπολόνια και προκρίθηκε στον τελικό του Eurocup

Παράλληλα πήρε και το εισιτήριο για την επόμενη Ευρωλίγκα

Μία τρομερή Ούνιξ έβαλε όλα τα μεγάλα σουτ και νίκησε 107-100 τη Βίρτους, για να πάρει την πρόκριση (2-1) στον τελικό του φετινού Eurocup και παράλληλα το εισιτήριο για την Ευρωλίγκα της επόμενης χρονιάς, επιστρέφοντας εκεί μετά τη σεζόν 2016/17!

Καλύτερη εκκίνηση στο παιχνίδι από τη Βίρτους, η οποία πήγε αρχικά στο +7 (13-6), ενώ έφτασε και στο +8 (19-11), στο 7’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά η Ούνιξ έκανε την αντεπίθεσή της και έτσι το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου ήταν το 21-21.

Το ντέρμπι συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ, ενώ το προβάδισμα άλλαζε συνεχώς χέρια, αφού αμφότερες έβαζαν μεγάλα καλάθια, με τους Ιταλούς να πηγαίνουν στα αποδυτήρια μπροστά (48-46). Στο μεταξύ, στα μισά της περιόδου, η ομάδα του Καζάν έχασε με σοβαρό τραυματισμό τον Μόργκαν.

Οι δύο ομάδες εξακολουθούσαν να ήταν μαζί (52-51) μέχρι το 32’. Στη συνέχεια, οι Σμιθ και Μπράουν πήραν… φωτιά από την περιφέρεια, οι γηπεδούχοι… πανικοβλήθηκαν, με αποτέλεσμα το σύνολο του Πρίφτη να πάει τη διαφορά στο +10 (56-66), στο 26’. Η απάντηση της Βίρτους ήρθε με τον Τεόντοσιτς, μειώνοντας στο -4 (67-71), με τον Σμιθ να διαμορφώνει το 67-73 της τρίτης περιόδου.

Τα τρίποντα έφεραν τους Ιταλούς στο καλάθι (73-75) στην αρχή του τέταρτου δεκαλέπτου, αλλά τα τρίποντα των Γουάιτ και Σμιθ έστειλαν την Ούνιξ στο +7 (78-85), στο 35’. Οι γηπεδούχοι έβρισκαν σκορ με τα επιθετικά ριμπάουντ, αλλά ο Γουόλτερς πήρε αυτή τη φορά από το… χέρι την ομάδα του Πρίφτη και την έστειλε στο +10 (84-94), στο 37’. Ο Μπελινέλι έκανε την αντεπίθεση για το -4 (92-96), για να έρθει ένα τρίποντο του Κάνααν σχεδόν από το… κέντρο για το +7 (92-99), στα 50’’ πριν τη λήξη. Τα τελευταία δευτερόλεπτα ήταν διαδικαστικά, με την ομάδα του Πρίφτη να παίρνει τη νίκη με το τελικό 107-100.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 48-46, 67-73, 107-100