Η ουραγός Μπόχουμ νίκησε την πρωτοπόρο Ουνιόν !

Η Μπόχουμ πήρε δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας τρίποντο

Μεγάλης σημασίας νίκη με 2-1 κόντρα στην πρωτοπόρο της Bundesliga, Ουνιόν Βερολίνου, πανηγύρισε η Μπόχουμ, παίρνοντας δεύτερο συνεχόμενο εντός έδρας τρίποντο (μετά από αυτό επί της Άιντραχτ), ξεφεύγοντας από την τελευταία θέση της βαθμολογίας!

Σε ένα πρώτο ημίχρονο με ελάχιστες φάσεις, η Μπόχουμ ήταν εκείνη που ευτύχησε να προηγηθεί στο 43′, μετά από εκτέλεση κόρνερ του Φόρστερ και κεφαλιά του Χόφμαν.

Οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, αλλά δεν κατάφεραν να δημιουργήσουν τις προϋποθέσεις για την ισοφάριση, με τους γηπεδούχους να διπλασιάζουν το προβάδισμά τους στο 71′, μετά από υπέροχη ομαδική προσπάθεια στην αντεπίθεση, ασίστ πάρε-βάλε του Αντζέι και εύκολο τελείωμα του ΧόλτμανΠάντοβιτς έχασε πέναλτι στο 77′, ενώ ο ίδιος πήρε το αίμα του πίσω στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων, απλώς μειώνοντας για τους γηπεδούχους σε 2-1.