Η Ρέιντζερς ανέτρεψε τα δεδομένα νικώντας 4-1 την Αμπερντίν

Στο -1 από τη Σέλτικ με ματς λιγότερο οι «τζερς»

Με τον Αντόνιο Τσόλακ να ανοίγει τον δρόμο για την ανατροπή, η Ρέιντζερς επιβλήθηκε 4-1 της Αμπερντίν στη Γλασκόβη και βρέθηκε στο -1 από την πρωτοπόρο Σέλτικ – που έχει βέβαια ένα ματς λιγότερο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με τον Μπάρον στο 21’, ωστόσο ο άλλοτε επιθετικός του ΠΑΟΚ ισοφάρισε έξι λεπτά αργότερα.

Ο Λούντστραμ έφερε τούμπα τα δεδομένα στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, με Τάβερνιερ (51’) και Μορέλος (85’) να διαμορφώνουν το τελικό αποτέλεσμα.

Βήμα τετράδας έκανε η Χιμπέρνιαν, που προσπέρασε τη Σεντ Μίρεν νικώντας τη 3-0 (45+4’ πέν. Μπόιλ, 63’ Κουκιάρεβιτς, 67’ Χέντερσον) εντός έδρας, ενώ βαθιά ανάσα πήραν τόσο η Σεντ Τζόνστον (1-0 την Κιλμάρνοκ με αυτογκόλ του Τέιλορ στο 4’) όσο και η Μάδεργουελ (1-0 την Νταντί Γιουνάιτεντ με γκολ του Γιόχανσεν στο 22’).