ΔΙΕΘΝΗ

Η Σεντ Ετιέν έφυγε με διπλό από την έδρα της Μονπελιέ

Σχεδόν κλείδωσε την αποφυγή και των μπαράζ παραμονής

Η Σεντ Ετιέν, στην οποία αγωνίστηκε για ακόμα μια φορά βασικός ο Πάπε Αμπού Σισέ, έφυγε με τεράστιο διπλό από την έδρα της Μονπελιέ (1-2) και μάλιστα με ανατροπή, κλειδώνοντας πλέον και μαθηματικά την αποφυγή των δύο τελευταίων θέσεων και του απευθείας υποβιβασμού. Η μισή και παραπάνω δουλειά έγινε για την ομάδα του Κλοντ Πιέλ, αφού πλέον βρίσκεται στο +8 από τη 17η θέση και τα μπαράζ του υποβιβασμού, τρεις στροφές πριν το τέλος της Ligue 1.

Όσον αφορά την αναμέτρηση, οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στην πρώτη φάση του αγώνα με τον Νταλόρ στο έκτο λεπτό. Δέκα λεπτά αργότερα όμως, ο Χαμουμά μετά από ωραία πάσα του Μπουάνγκα έφερε το ματς στα ίσα, με τον Ντεμπισί να φέρνει τούμπα το ματς στο 50λεπτό.