CONFERENCE LEAGUE

Η Σλάβια, επικράτησε με 3-2 και πέρασε αήττητη τη Φενέρ

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πανηγύρισε και η Φίτεσε

Επίδειξη δύναμης έκανε η Σλάβια Πράγας κόντρα στη Φενέρμπαχτσε, επικρατώντας με 3-2 στην Τσεχία και παίρνοντας με δύο νίκες την πρόκριση στην επόμενη φάση του Conference League!

Οι γηπεδούχοι δεν επαναπαύτηκαν στο υπέρ τους 3-2 με το οποίο είχαν νικήσει στην Κωνσταντινούπολη και μπήκαν με επιθετικές διαθέσεις και στην αποψινή αναμέτρηση. Μετουσίωσαν την ανωτερότητά τους σε γκολ στο 19’, όταν ο Σραντζ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά, μετά από φάση διαρκείας στη μεγάλη περιοχή των φιλοξενούμενων.

Ο Σορ έκανε το 2-0 στο 27’, ενώ η Φενέρ απέκτησε ξανά ελπίδα στο 39’, όταν ο Γιαντάς μείωσε σε 2-1 με υπέροχο φαλτσαριστό σουτ από μακριά. Στο δεύτερο ημίχρονο οι Τούρκοι ανέβασαν ψηλά τις γραμμές τους και η Σλάβια απειλούσε διαρκώς με αντεπιθέσεις. Σε μία από αυτές, ο Σορ σκόραρε ξανά, διαμορφώνοντας το 3-1 και χαρίζοντας την πρόκριση στους Τσέχους. Η Φενέρ απλά μείωσε για το τελικό 3-2 στις καθυστερήσεις, με τον Μπερίσα.

Μεγάλη νίκη-πρόκριση πανηγύρισε και η Φίτεσε, η οποία επικράτησε με 2-0 της Ραπίντ Βιέννης στο Άρνεμ της Ολλανδίας και ανέτρεψε το εις βάρος της 2-1 από τον πρώτο αγώνα στην Αυστρία.

Οι γηπεδούχοι ευτύχησαν να προηγηθούν στο τρίτο κιόλας λεπτό της αναμέτρησης με τον Γκρμπιτς, ενώ ο Μπέρο έκανε το 2-0 στο 19’, δίνοντας σκορ πρόκρισης στη Φίτεσε. Η Ραπίντ δεν κατάφερε να απαντήσει και οι Ολλανδοί πήραν την πρόκριση στη «φάση των 16» του Conference League!

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και το πρόγραμμα (στην παρένθεση το συνολικό σκορ)

Καραμπάγκ-Μαρσέιγ 0-3 (1-6)
Μακάμπι Τελ Αβίβ-Αϊντχόφεν 1-1 (1-2)
Ράντερς-Λέστερ 1-3 (2-7)
Μπόντο/Γκλιμτ-Σέλτικ 2-0 (5-1)

Παρτίζαν-Σπάρτα Πράγας 2-1 (3-1)
Σλάβια Πράγας-Φενέρμπαχτσε 3-2 (6-4)
Φίτεσε-Ραπίντ Βιέννης 2-0 (3-2)