Η Στουτγκάρδη ισοφάρισε 2-2 με πέναλτι στο 92’ την Μπάγερν

Η Λειψία διέσυρε 3-0 τη Μπορούσια, που έπεσε στην 4η θέση

Τρίτωσε το… κακό για τη Μπάγερν, που ήρθε ισόπαλη με 2-2 με τη Στουτγκάρδη, στο Μόναχο, για την 6η αγωνιστική της φετινής Bundesliga και έχασε την ευκαιρία να περάσει μόνη πρώτη στη βαθμολογία.

Οι Βαυαροί προηγήθηκαν, με τον Τελ να γίνεται ο νεότερος παίκτης που σκοράρει για λογαριασμό τους και στο γερμανικό πρωτάθλημα, κάνοντας το 1-0 στο 36’ από ασίστ του Ντέιβις.

Οι Σουηβοί ισοφάρισαν με τον Γκιρασί, στο 51ο λεπτό, αλλά το γκολ δεν μέτρησε με τη χρήση VAR. Έξι λεπτά μετά, ωστόσο, από ασίστ του Ντίνου Μαυροπάνου -που ήταν ξανά βασικός και 90λεπτος- ο Φίριχ πέτυχε το 1-1.

Η Μπάγερν δεν πτοήθηκε και «απάντησε» εκ νέου, με την πολύ ωραία ενέργεια του Μουσιάλα, που έφτασε ήδη τα τέσσερα τέρματα. Τελικά, η Στουτγκάρδη… σόκαρε τους γηπεδούχους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Ντε Λιχτ να ανατρέπει τον Γκιρασί, το VAR να λέει πέναλτι και το «θύμα» να κάνει το 2-2!

Σε παράσταση για έναν ρόλο μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι με τη Μπορούσια Ντόρτμουντ η Λειψία, αν κρίνει κανείς από το τελικό 3-0, στο ντεμπούτο του Μάρκο Ρόζε και δη απέναντι στην… πρώην του!

Οι «κόκκινοι ταύροι» βρήκαν ένα γκολ στο ξεκίνημα του ματς κι ένα ακόμα πριν οι δύο ομάδες πάνε στα αποδυτήρια, με τον Σομποσλάι να εκτελεί κόρνερ και τον Ορμπαν να σκοράρει με κεφαλιά στο 6’. Ενώ ο πασέρ χρίστηκε σκόρερ στο 45’ σημειώνοντας μάλιστα ένα υπέροχο τέρμα.

Οι Βεστφαλοί είχαν μια μεγάλη ευκαιρία να μειώσουν με το σουτ του Μοντέστ στο 63ο λεπτό, δεν το έκαναν και τελικά είδαν τον Χαϊνταρά να γράφει το 3-0 σε κενή εστία, λίγο πριν τη λήξη…

Εντυπωσιακή επικράτηση της Χόφενχαϊμ, με το ευρύ 4-1 επί της Μάιντς, χάρη στην οποία μάλιστα ανέβηκε και στην δεύτερη θέση του βαθμολογικού πίνακα!

Οι φιλοξενούμενοι έμειναν με δέκα παίκτες μετά την αποβολή του Χακ με απευθείας κόκκινη κάρτα στο 41’ και… κατέρρευσαν στην επανάληψη. Εκεί όπου Κράμαριτς και Νταμπούρ σκόραραν για δεύτερη φορά φέτος, ενώ Πρέμελ και Καντεράμπεκ έκαναν σεφτέ, με τον Κορ ενδιάμεσα να μειώνει προσωρινά την έκταση της ήττας της ομάδας του.

Μετά από ένα… τρελό ματς, Χέρτα Βερολίνου και Μπάγερ Λεβερκούζεν ήρθαν ισόπαλες με 2-2, χάνοντας αμφότερες το ολιγόλεπτο προβάδισμά τους.

Οι «ασπιρίνες» προηγήθηκαν με την πολύ ωραία απευθείας εκτέλεση φάουλ του Ντεμιρμπάι, ο οποίος βρήκε δίχτυα για δεύτερη διαδοχική αγωνιστική. Ωστόσο, οι «πρωτευουσιάνοι» έφεραν το ματς στα ίσα λίγο αργότερα, με τον Σερντάρ και πήραν το προβάδισμα χάρη σε… γκολάρα του Ρίχτερ! Τελικά, ο Σικ αποκατέστησε την τάξη, κάνοντας το 2Χ2 κι αυτός, με τη Χέρτα να έχει και δοκάρι στο 82ο λεπτό.