Η Βίρτους Μπολόνια επικράτησε 85-76 εντός έδρας της Άλμπα!

Βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-8

Μετά την βαριά ήττα της στο ΣΕΦ κόντρα στον Ολυμπιακό, η ομάδα του Σέρτζιο Σκαριόλο έβγαλε αντίδραση, ήταν ανώτερη στη μεγαλύτερη διάρκεια της εντός έδρας αναμέτρησής της με την Άλμπα Βερολίνου για τη 13η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και τελικά πήρε δίκαια τη νίκη με 85-76, βελτιώνοντας το ρεκόρ της σε 5-8 και ανεβαίνοντας στη 12η θέση του βαθμολογικού πίνακα.

Από την άλλη, η Άλμπα γνώρισε τη δέκατη διαδοχική ήττα της στη φετινή διοργάνωση, πέφτοντας στο 3-10 και παραμένοντας (μαζί με την Αρμάνι Μιλάνο) στον πάτο της βαθμολογίας.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Γουίμς (16π), Τζαϊτέ (13π, 6 ριμπ), Χάκετ (13π, 4 ασίστ) και Τεόντοσιτς (11π, 9 ασίστ, 5 ριμπ.) ενώ για τους ηττημένους ξεχώρισαν οι Σίκμα (16π, 6 ριμπ, 5 ασίστ), Σμιθ (12π) και Κουμάτζι (11π. 5 ριμπάουντ).

Χέρι-χέρι στο σκορ οι δύο ομάδες στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης, με την Μπολόνια να παίρνει προβάδισμα τριών πόντων (7-4) στο 3’ με τρίποντο του Γουίμς, πριν η Άλμπα περάσει μπροστά με καλάθια των Ολίντε και Σίκμα. Οι γηπεδούχοι έσφιξαν την άμυνά τους και ο Τζαϊτέ τους έβαλε στο +5 (14-9), με την ομάδα του Σκαριόλο να ολοκληρώνει την πρώτη περίοδο ούσα μπροστά με 18-15.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε με τον Προσίδα να σκοράρει το πρώτο του τρίποντο στο ματς και την Άλμπα να πλησιάζει στον πόντο (21-20), ενώ η Μπολόνια πήγε και στο +5 (29-24 στο 24’), με τον Τεόντοσιτς να σκοράρει για πρώτη φορά στον αγώνα, με τρίποντο. Χάκετ και Γουίμς χάρισαν στους γηπεδούχους το μεγαλύτερό (μέχρι εκείνο το σημείο) τους προβάδισμα στην βραδιά (+8, 33-25), με το πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τη Βίρτους να έχει πάρει προβάδισμα ασφαλείας (40-29).

Οι Ιταλοί διατήρησαν το υπέρ τους προβάδισμα στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, ενώ η Άλμπα προσπαθούσε να ρίξει τη διαφορά από το ψυχολογικό όριο των δέκα πόντων. Με ένα τρίποντο του Ολίντε και ένα καλάθι του Σμιθ, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 51-44 στο 25’, όμως οι Χάκετ και Μπάκο «απάντησαν», επαναφέροντας το +10 υπέρ της ομάδας τους (59-49), η οποία μπήκε στο τελευταίο δεκάλεπτο με +11 (63-52).

Χωρίς καλάθι στα τέσσερα πρώτα λεπτά της τέταρτης περιόδου η Μπολόνια, επέτρεψε στην Άλμπα να μειώσει σε 63-57, πριν ο Τεόντοσιτς αναλάβει δράση επιθετικά για τους Ιταλούς, σκοράροντας με τρίποντο και βολές για το 70-62. Στη συνέχεια οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν, αλλά δεν μπόρεσαν να ξαναπλησιάσουν σε «απόσταση βολής», με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν τελικά τη νίκη με 85-76.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 40-29, 63-52, 85-76