Η Ζαλγκίρις έκανε «πάρτι» με καλεσμένη την Φενέρμπαχτσε (86-66)

Η Φενέρμπαχτσε γνώρισε την πέμπτη σερί ήττα της

Οι Λιθουανοί δεν άφησαν την ευκαιρία να πάει χαμένη και απέναντι… στην παραπαίουσα Φενέρμπαχτσε έστησαν μια μοναδική παράσταση στη «Ζαλγκίριο Αρένα», επικρατώντας με το εμφατικό 86-66 των Τούρκων!

Με μια τρομερή εμφάνιση σε άμυνα και επίθεση, οι γηπεδούχοι επέστρεψαν στις νίκες με το πλέον εντυπωσιακό τρόπο, σκαρφαλώνοντας στην 8η θέση με ρεκόρ 9-8.

Από την άλλη, η ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη υπέστη την πέμπτη διαδοχική ήττα της στην Ευρωλίγκα, δείχνοντας ανήμπορη σε ακόμα ένα ματς να βγει από τον λήθαργο στον οποιο έχει περιέλθει (6η θέση με ρεκόρ 10-7)…

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι Μπαρζντέικις και Ντίμσα με 17 πόντους, ενώ για τη Φενέρ διασώθηκε μόνο ο Ντέβιν Μπούκερ με δέκα πόντους.

Με τον χειρότερο δυνατό τρόπο ξεκίνησε το παιχνίδι για τη Ζαλκίρις, που είδε τον Κίραν Έβανς να γυρίζει το πόδι του σε διεκδίκηση ριμπάουντ στο πρώτο λεπτό και να φεύγει από το παρκέ υποβασταζόμενος. Εξέλιξη που πάντως δεν έδειξε να επηρεάζει ούτε στο… ελάχιστο τους Λιθουανούς, οι οποίοι χάρη σε ένα επιμέρους σκορ 9-2 στα τελευταία λεπτά, έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο +6 και το 21-15.

Η Φενέρμπαχτσε έβγαλε αντίδραση στις αρχές της δεύτερης περιόδου, μειώνοντας τη διαφορά στους δύο (25-23 στο 14′). Η Ζαλγκίρις ωστόσο με νέο ξέσπασμα στο τελευταίο τρίλεπτο έτρεξε ένα σερί 9-2, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με τη μέγιστη τιμή της διαφοράς μέχρι εκείνο το σημέιο και το +11 για το 41-30.

Η τρίτη περίοδος ήταν η πιο κομβική στην εξέλιξη του ματς, με τους Τούρκους ουσιαστικά να μην βγαίνουν ποτέ στο παρκέ. Η Ζαλγκίρις από τη δική της πλευρά μπήκε με το πόδι πατημένο στο γκάζι, και χάρη στα καλάθια των Ντίμσα και Μπαρζντέικις, έτρεξε ένα εντυπωσιακό σερί 15-1, εκτοξεύοντας τη διαφορά στο +25 (56-31)!

Μια διαφορά που έφτασε μέχρι και το +28, με το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με σκορ 67-40, σε μια περίοδο όπου το επιμέρους σκορ ήταν 26-10!

Κάπως έτσι, το τελευταίο δεκάλεπτο απέκτησε διαδικαστικό χαρακτήρα, με την ομάδα του Δημήτρη Ιτούδη να μην μπορεί να αντιστρέψει την κατάσταση. Το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει την έκταση του σκορ για το τελικό 86-66 υπέρ των Λιθουανών!

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 41-30, 67-40, 86-66.