Η Ζαλγκίρις πέτυχε σπουδαία νίκη επί της Ρεάλ Μαδρίτης με σκορ 81-72

Επέστρεψε στις νίκες μετά από τρεις συνεχόμενες ήττες

Η Ρεάλ μπήκε δυνατά παρά την πίεση του «καυτού» Κάουνας και πολύ γρήγορα προηγήθηκε με +5 (10-15), με πρωταγωνιστές τους Ταβάρες και Μούσα. Η Ζαλγκίρις σταδιακά άρχισε να βρίσκει κάποιες λύσεις με Ντίμσα και Έβανς, και με αυτόν τον τρόπο διαμορφώθηκε το 18-21 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η Ζαλγκίρις βελτίωσε ραγδαία την εικόνα της, παίρνοντας γρήγορα το προβάδισμα με πρωτοστάτη τον Μπουτκεβίτσιους, ενώ ένα τρίποντο του Κάβανο έφερε τους Λιθουανούς για πρώτη φορά στο +5 (30-25). Μετά το τάιμ άουτ του Ματέο οι φιλοξενούμενοι έβγαλαν αντίδραση, και με Γιαμπουσέλε και Μούσα ανέκτησαν το προβάδισμα (30-32). Οι Λιθουανοί έτρεξαν ένα 7-0 για το 37-32 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τρίποντο του Χεζόνια για το 37-35.

Στην τρίτη περίοδο, η Ζαλγκίρις συνέχισε το καλό της διάστημα στο παιχνίδι, και με πρωταγωνιστές Έβανς και Σμιτς έφτασε μέχρι το +7 (45-38). H Ρεάλ απάντησε με ένα δικό της 10-2, παίρνοντας εκ νέου προβάδισμα με 47-48. Το παιχνίδι από εκεί και πέρα πήρε τη μορφή ντέρμπι, με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αλλά να μην μπορούν να ξεφύγουν. Τελικά, το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 56-55.

Το ντέρμπι καλά κρατούσε και στην τέταρτη περίοδο, με τη Ζαλγκίρις χάρη σε Κάβανο και Μπουτκεβίτσιους να παίρνει ένα προβάδισμα τριών πόντων (66-63), το οποίο έσβησε αμέσως με τρίποντο ο Χεζόνια. Οι παίκτες του Μακσβίτις έτρεξαν ένα εντυπωσιακό 8-0 με εξαιρετική άμυνα, έκαναν το 74-66, και έθεσαν τις βάσεις της τελικής νίκης τους με σκορ 81-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 37-35, 56-55, 81-72