ΒΟΛΕΪ

Ήττα με 3-1 σετ για τα κορίτσια του ΟΦΗ, από τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου

Θα παίξουν την άνοδο στο τελευταίο παιχνίδι, απέναντι στον Ιωνικό

Την ήττα με 3-1 σετ γνώρισαν τα κορίτσια του ΟΦΗ, απο τον Αστέρα Αγίου Δημητρίου (Μπραχάμι), στο δεύτερο μπαράζ για την άνοδο στην Α2 και πλέον χρειάζονται νίκη με καθαρό σκορ, απέναντι στον Ιωνικό την Κυριακή (8/5, 4μμ), για να πάρουν το ένα από τα δυο εισιτήρια, για την άνοδο.

Ο Αστέρας με τη νίκη επί του ΟΦΗ, έφτασε στους 4 βαθμούς και έχει τελευταίο παιχνίδι με την ουραγό Ιριδα Αργους, ενώ ο ΟΦΗ παίζει με τον πρωτοπόρο Ιωνικό, που έχει 5 βαθμούς, ενώ ο ΟΦΗ 3.

Στο παιχνίδι με τον Αστέρα, υπήρξαν στιγμές, όπου παίχθηκε βόλει υψηλού επιπέδου, απο τα κορίτσια των δυο ομάδων.

Ο ΟΦΗ είχε δυο άσχημα σετ, το πρώτο (25-13) και το τρίτο (25-12).

Ισοφάρισε σε 1-1 με ένα ψυχωμένο σετ (26-28), πάλεψε για το 2-2 στο τέταρτο, αλλά ο Αστέρας το πήρε 25-21.

Τα κορίτσια του Νίκου Προύφα, δεν τα παρατάνε όμως και θα παίξουν την άνοδο στο τελευταίο παιχνίδι, απέναντι στο μεγάλο φαβορί (Ιωνικός).

Ο προπονητής του ΟΦΗ Νίκος Προύφας, ανέφερε μετά το παιχνίδι ότι «παίξαμε ένα δυνατό ντέρμπι απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα. Σε κρίσιμα σημεία, ήμασταν λίγο διστακτικοί. Είμαι ευχαριστημένος από την προσπάθεια των κοριτσιών, τα έδωσαν όλα. Δεν έχει τελειώσει τίποτα. Θα δώσουμε ότι έχουμε στο παιχνίδι με τον Ιωνικό».

Tα σετ: 25-13, 26-28, 25-12, 25-21.

Στην βαθμολογία: Iωνικός 5, Αστέρας Αγίου Δημητρίου 4, ΟΦΗ, 3, Ιρις Αργους 0.

Από τις 4 ομάδες, οι δυο κερδίζουν την άνοδο για την Α2 βόλει γυναικών.